Gwiazdka Cieszyńska - Friedrich Schiller

opublikowano: 2014-08-13 07:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Friedrich Schiller niemiecki poeta, filozof, historyk i dramaturg, nazywany „niemieckim Szekspirem”. Dziś chyba najbardziej znany ze słów „Ody do radości”, które razem z instrumentalna wersją Ludwiga van Beethovena zostały przyjęte za hymn Unii Europejskiej.
REKLAMA

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla nauki, przemysłu i zabawy.

Ner. 46. – Cieszyn 19. Listopada. – Rok 1859.

Friedrich Schiller urodził się 10 listopada 1759 roku w Marbach jako jedyny syn lekarza wojskowego Johanna Kaspara Schillera i Elisabeth Dorothei Kodweiß. Imię otrzymał na cześć króla Prus Fryderyka II Wielkiego, jednak wszyscy nazywali go Fritz. Podstawową edukację otrzymał w szkole w Lorch. Jego rodzice chcieli żeby został pastorem, poprosili więc lokalnego kaznodzieję by uczył Friedricha łaciny i greki. Sam Friedrich był mocno podekscytowany pomysłem zostania duchownym. Podobno często ubierał się w czarne szaty i udawał, że wygłasza kazania. W 1766 roku Schillerowie opuścili Lorch, ponieważ nie mieli pieniędzy na utrzymanie. Przenieśli się do Ludwigsburga, gdzie Kaspar Schiller przyjął służbę w miejscowym garnizonie.

W Ludwigsburgu na młodego Schillera uwagę zwrócił książę Wirtembergii Karol Eugeniusz, który przyjął go w 1773 roku do Karlsschule Stuttgart - elitarnej akademii wojskowej założonej przez księcia. Młody Schiller studiował tu medycynę, a także po raz pierwszy czytał dzieła Rousseau i Goethego. W szkole tej napisał również swoją pierwszą sztukę pt. „Zbójcy”. Sztuka opowiada historię dwóch braci: Karola i Franciszka. Pierwszy oszukany i wydziedziczony, staje na czele bandy grasującej w Lesie Czeskim. Drugi podstępem próbuje zyskać względy Amalii, narzeczonej Karola, a ojca zamyka w leśnej wieży. Sztuka porusza temat sprawiedliwych rozbójników, broniących pokrzywdzonych przed bezprawiem, krytykuje absolutyzm książąt, a także pojawiają się w niej republikańskie ideały. W 1792 roku, dzięki temu dramatowi, Schiller uzyskał honorowe obywatelstwo Republiki Francuskiej.

FriedrichSchiller

W 1780 roku Friedrich Schiller otrzymał posadę lekarza pułkowego w Stuttgarcie. Pracy tej bardzo nie lubił. Rok później, chcąc uczestniczyć w premierze „Zbójców” w Mannheim, opuścił pułk bez pozwolenia. Władzy nie spodobała sie tematyka poruszana w sztuce. W rezultacie Schiller został aresztowany i skazany na 14 dni więzienia. Zakazano również publikowania jakichkolwiek jego prac. Ze Stuttgartu uciekł w 1782 roku i podróżując przez Frankfurt, Mannheim, Lipsk i Drezno, osiadł w 1787 roku w Weimarze. Po dwóch latach przeniósł się do Jeny, gdzie został mianowany profesorem historii i filozofii. 22 lutego 1790 roku poślubił Charlotte von Lengefeld, z którą miał dwóch synów i dwie córki.

Do Weimaru powrócił w 1799 roku, gdzie razem z Goethem założył Weimar Theater, który stał się czołowym teatrem w Niemczech. Ich współpraca pomogła doprowadzić do odrodzenia dramatu w Niemczech. Za swoje osiągnięcia Schiller otrzymał w 1802 roku tytuł szlachecki, uprawniający go do używania cząstki „von” przed nazwiskiem. W Weimarze pozostał aż do śmierci. Zmarł na gruźlicę 9 maja 1805 roku.

Przez lata swojej twórczości Schiller tworzył sztuki, pisał wiersze i poematy, wydawał również pisma filozoficzne i prace historyczne. Do najbardziej znanych jego dzieł należą dramaty „Zbójcy”, „Wilhelm Tell”, „Intryga i miłość”, „Don Carlos”, „Dziewica Orleańska”, a także poemat „Oda do radości”, do którego muzykę skomponował Ludwig von Beethoven. Dzieła Schillera były również inspiracją dla muzyki Johannesa Brahmsa ("Nänie"), a także oper Giuseppe Verdiego („Luiza Miller”, „Don Carlos”, „Joanna d’Arc”) i Piotra Czajkowskiego („Dziewica Orleańska”).

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone