Gwiazdka Cieszyńska - Pepita de Oliva

opublikowano: 2013-09-10 11:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Pepita de Oliva: niezwykła osobowość, artystyczne sukcesy, zagraniczne występy, romans i nieślubne dzieci. XIX-wieczna Europa szalała na punkcie tej tancerki.
REKLAMA

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 21. – Cieszyn d. 30. Lipca. – R. 1853

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 30. – Cieszyn d. 1. Października. – R. 1853

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 31. – Cieszyn d. 8. Października. – R. 1853

Pepita de Oliva urodziła się w 1830 roku w Maladze, w ubogiej cygańskiej rodzinie. Naprawdę nazywała się Josefa Dominga Duran Ortega. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Madrytu gdzie rozpoczęła naukę i zaczynała swoją karierę. Była uczennicą tancerza Juana Antonio Oliva, z którym pobrała się w 1851 roku.

Pepita de Oliva

Jej sława rozpoczęła się gdy razem z zespołem z Madrytu przybyła do Niemiec w 1852 roku. Zdobyła pierwsza nagrodę w konkursie w Stuttgarcie, sukcesy odniosła również w Lipsku i Berlinie. W Berlinie Pepita poznała Lionela Sackville-Westa, drugiego barona Sackville i brytyjskiego dyplomatę, z którym miała romans. Mieli pięcioro dzieci lecz żadne nie zostało przez barona uznane. W 1857 roku baron Sackville kupił w miejscowości Arcachon we Francji willę, w której mieszkał razem z Pepitą i ich dziećmi. Nazwał ją Villa Pepa.

Pepita de Oliva zmarła w 1870 roku. Sackville-West pochował swoją ukochaną w ogrodzie Villa Pepa. Na nagrobku wygrawerował napis: „Tu leży Josefina, hrabina Sackville”.

Po śmierci Lionela (w 1908 roku) jeden z synów nazywając siebie Ernest Henri Jean Baptiste Sackville-West, twierdził, że jest prawowitym synem i spadkobiercą swego ojca. Zapewnił, że między 1863 a 1867 Sackville-West poślubił Pepitę. Sprawa trafiła przed angielskie sądy w latach 1909-1910. Postanowiono, że dzieci z tego związku były bezprawne, ponieważ przez cały czas związku Pepita prawnie nadal była żoną Juana Antonio Olivy.

Na cześć Pepity nazwano wzór tkaniny – małych, naprzemiennych, czarnych i białych kwadratów.

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone