Gwiazdka Cieszyńska - bracia Wieniawscy

opublikowano: 2013-09-03 14:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Henryk Wieniawski – genialny skrzypek i kompozytor, „polski Paganini”. Dzięki niemu do europejskiej literatury skrzypcowej wszedł polonez. Autor „Koncertu skrzypcowego d-moll”, po koncertach Paganiniego najczęściej nagrywanego i wykonywanego dziś koncertu skrzypcowego.
REKLAMA

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 7. – Cieszyn d. 16. Kwietnia. – R. 1853

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 12. – Cieszyn d. 28. Maja. – R. 1853

Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. Gry na skrzypcach, już w wieku pięciu lat, uczył go Jan Hornziel, skrzypek Teatru Wielkiego w Warszawie. Szybko okazało się, że młody Henryk jest pojętnym uczniem i ma wrodzony talent. Mając siedem lat wystąpił pierwszy raz publicznie jako solista.

Henryk Wieniawski

Taki talent wymagał specjalnego kształtowania. Dlatego też w 1843 roku Henryk wyjechał z matką do Francji. W Paryżu działała jedna z najlepszych europejskich uczelni muzycznych. Paryskie Konwersatorium Muzyczne miało jednak regulamin, który przewidywał przyjmowanie na studia kandydatów od dwunastego roku życia i tylko narodowości francuskiej. Dla ośmioletniego Henryka zrobiono wyjątek i specjalnym dekretem został wpisany do klasy prof. Josepha Lamberta Massarta. W ciągu trzech lat ukończył studia z I nagrodą i złotym medalem, stając się najmłodszym absolwentem w dziejach uczelni. Do Konwersatorium w Paryżu powrócił jeszcze w 1849 roku aby podjąć studia kompozycji u prof. Hipolita Colleta.

W 1848 roku zaczął koncertować na całym świecie. W latach 1851-1853 występował z bratem Józefem w Polsce, Rosji, Niemczech i Francji. Później sam w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. W latach 1872-1874 razem z Antonem Rubinsteinem koncertował w Stanach Zjednoczonych. Był nadwornym skrzypkiem w Petersburgu a także profesorem w Konwersatoriach w Petersburgi i Brukseli.

Pod koniec lat 70. XIX wieku Wieniawski podupadł na zdrowiu. Nieustannie jednak koncertował. Zmarł 31 marca 1880 roku.

W Poznaniu działa Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego założone w 1885 roku. Towarzystwo współorganizuje najstarsze na świecie w dyscyplinie skrzypiec Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego odbywające się w Poznaniu od 1952 roku (poprzednio w 1935 r. w Warszawie)

Józef Wieniawski był młodszym bratem Henryka. Urodził się 23 maja 1837 roku w Lublinie. Początkowo występował jako pianista razem z bratem, później samodzielnie, również jako dyrygent. Był profesorem w Konwersatorium w Moskwie i w Brukseli a także dyrygentem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Razem z E. Mangeotem skonstruował dwuklawiaturowy fortepian.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone