Heinrich Himmler. Indywidualizm zbrodni?

opublikowano: 2009-02-14 13:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Niemiecki Instytut Historyczny zaprasza na wykład publiczny, poświęcony postaci znanego zbrodniarza nazistowskiego, zatytułowany „Heinrich Himmler. Życie i kariera masowego mordercy”. Poprowadzi go uznany wykładowca prestiżowej uczelni – prof. Peter Longerich z Royal Holloway College na Uniwersytecie w Londynie.
REKLAMA
Prof. Peter Longerich (fot. oficjalna, ze strony uczelni).

Wykład porusza wybrane wątki biografii Heinricha Himmlera, którą Peter Longerich wydał jesienią 2008 r. w języku niemieckim w wydawnictwie Siedler (Monachium). Autor prezentuje tezę, że historię SS i jej rolę w historii narodowego socjalizmu można rozpatrywać tylko poprzez człowieka stojącego na jej czele, Reichsführera SS Heinricha Himmlera. Zapewniał on spójność i ekspansję organizacji poprzez bardzo indywidualny i charakterystyczny styl przywództwa. W ten sposób na trwałe ukształtował styl działania SS. Jego biografia ujawnia fakty z historii SS, które dotychczas nie były interpretowane z takiego punktu widzenia.

Peter Longerich – ur. w 1955 r., profesor historii nowożytnej Niemiec w Royal Holloway College na Uniwersytecie w Londynie. Opublikował rozmaite książki dot. historii Niemiec od 1918 do 1945 r., m.in. historię SA, pracę o antyżydowskiej polityce reżimu narodowego socjalizmu, jak również studium nad kwestią, co społeczeństwo niemieckie wiedziało o Holokauście. Aktualnie pracuje nad biografią Josepha Goebbelsa. Dotąd żadna z jego książek nie doczekała się polskiego tłumaczenia.

Wykład odbędzie się 24 lutego 2009 roku (wtorek) o godz. 18:00 w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie (Al. Ujazdowskie 39).

Zobacz też:

Tekst skorygowała: Magdalena Michulec

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone