Histmag do kawy (12 maja 2015)

opublikowano: 2015-05-12 06:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzień dobry! Dziś 12 maja, data silnie związana z postacią Józefa Piłsudskiego. Osoby, dla których jest on autorytetem, wspominają 80. rocznicę jego śmierci. Jego przeciwnicy przypomną, że dokładnie 9 lat wcześniej doprowadził do zamachu majowego.
REKLAMA

12 maja – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

Z mediów: portal dzieje.pl opublikował rozmowę z prof. Andrzejem Chojnowskim z Uniwersytetu Warszawskiego , jednym z ważniejszych współczesnych badaczy historii środowiska skupionego wokół Józefa Piłsudskiego. Jakim socjalistą był przyszły Marszałek? Czy był realistą? A może nazwać można go politycznym marzycielem?
Biblioteki cyfrowe: jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej. Jedną z jej cech była silna retoryka antypartyjna. Warto dodać, że obóz piłsudczykowski, na czele z samym Komendantem, z walki z partyjniactwem stworzył jeden ze swoich głównych oręży politycznych. Widać to na ulotce prezentowanej w Bibliotece Polona .
Foto historia: powyższe zdjęcie zrobiono w 1916 r. w czasie walk I Brygady na Wołyniu. Dostrzec można tu kilku znanych piłsudczyków (Wieniawę-Długoszowskiego, Kostka-Biernackiego, Belinę-Prażmowskiego), wszystko zdominował jednak Komendant w iście zawadiackim stylu.

Video historia: jeśli znacie, to posłuchajcie raz jeszcze. Jeśli nie znacie – posłuchajcie tym bardziej! Wypowiedź Józefa Piłsudskiego dla radia to nie tylko próbka głosu i sposobu mówienia Marszałka Polski, ale także niesamowite źródło do poznania mentalności ludzi żyjących w początkach XX wieku, którzy zetknęli się ze zmianami technologicznymi. Swoją drogą, czy Piłsudski mógł przypuszczać, że trafi na... Youtube'a?

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone