Histmag.org #2 - zapowiedź numeru

opublikowano: 2006-11-08 17:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Kilkadziesiąt wciągających tekstów z dziedziny historii, kultury i społeczeństwa. Nowy numer „Histmag.org” planowany jest na 14 listopada. Idealna lektura na jesienno-zimowe wieczory? Przekonajcie się sami!
REKLAMA

Przedstawiamy wybór artykułów, które pojawią się w najbliższym numerze pisma.

Kultura:

  • Twórczość Pana Marka wymyka się spod władzy czasu. I dlatego nie powinno się na Jego utwory patrzyć przez żałobne soczewki. Chyba nawet się nie da - opowiada o zmarłym Marku Grechucie Grzegorz Turnau w wywiadzie dla „Histmag.org”.
  • Czy warto wprowadzać niepełnosprawnych w przestrzeń kulturalną? „Jestem szczęśliwa” – tak brzmiała odpowiedź Karoliny – uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej – na pytanie o podsumowanie Warsztatów Fotograficznych dla Niepełnosprawnych. Dla tych słów, dla tego uśmiechu, dla tej radości - warto. Po prostu warto. Więcej - w naszym raporcie: „Niepełnosprawni – pełnosprawni w kulturze?”

Społeczeństwo:

  • Ambitni, zdecydowani i gotowi na wiele. Mówią, że nie chcą iść tą samą drogą, co starsze pokolenie. Mimo tego młodzi ludzie, którzy marzą o karierze politycznej niepokojąco często powielają grzechy poprzedniej generacji. Czy działacze partyjnych młodzieżówek mogą zmienić oblicze polskiej polityki?
  • W Czeskiej Republice istnieje tradycja celebrowania przez maturzystów zakończenia szkoły. A jednym ze sposobów jest oblewanie wodą napotkanych przechodniów. Można tego uniknąć płacąc parę koron wykupu. I do mnie podbiegła grupa chłopców. Jako, że nie miałam przy sobie ani złamanego halerza, w jakimś niezrozumiałym dla mnie do tej pory akcie samoobrony odparłam – Jestem z Polski. I jak magiczne zaklęcie, zadziałało, bo po chwili usłyszałam: Hej, zostawmy ją w spokoju, przyjechała przecież z Polski. Na pytanie: „Jak właściwie widzą nas Czesi?” odpowiemy w obszernej korespondencji z Pragi.

Historia:

  • Wiek XIX to okres najgorętszej dyskusji w dziejach polskiej historiografii. Dotyczyła ona wizji upadku Rzeczpospolitej. Szkoła historyków krakowskich pozostawiła w niej swój głęboki ślad. Opowiemy o tym w tekście: „O upadku zawinionym – wizja upadku Rzeczpospolitej w dziełach historyków szkoły krakowskiej.”
  • Teraz, gdy do dyspozycji są polskie bajki, polskie filmy czy Internet, utrzymanie polskości jest prostsze niż np. 100, czy 50 lat temu. Jeśli się chce, na pewno się to uda. - mówi „Histmagowi” Jan Loryś, dyrektor Muzeum Polskiego w Chicago. O historii i teraźniejszości placówki przeczytacie już za tydzień.

W numerze znajdzie się również wiele innych publikacji. Jeśli chcesz otrzymać wiadomość o nowym wydaniu „Histmag.org” w momencie jego ukazania się, zamów bezpłatną prenumeratę - wypełnij formularz po prawej. Zapraszamy!

Zapowiedź wydania możecie skomentować na naszym forum lub śląc list na adres: [email protected]">[email protected]">[email protected] - z góry dziękujemy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone