Historia Polski 1939-1945 w liczbach

opublikowano: 2015-05-06 14:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Ilu Polaków dostało się do niewoli w trakcie II wojny światowej? Ile tajnych szkół zorganizowano na terenie Generalnej Guberni? Ilu widzów odwiedziło kina tuż przed wybuchem wojny? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiada nowe opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego.
REKLAMA
Całkowicie zniszczona po II wojnie światowej wieś Sucha (domena publiczna)

Z okazji siedemdziesięciolecia zakończenia II wojny światowej Główny Urząd Statystyczny przygotował specjalne opracowanie. „1939-1945 Pro Memoria” to publikacja, zawierająca informacje statystyczne na temat Polski bezpośrednio przed wybuchem wojny oraz po jej zakończeniu. Znaleźć tam można bardzo zróżnicowane dane, między innymi o powierzchni kraju w poszczególnych okresach, stanie ludności (straty wojenne, przyrost naturalny, zgony, migracje, deportacje), skali represji, udziale polskich jednostek w bitwach II wojny, stanie infrastruktury, handlu, produkcji czy przydziale artykułów spożywczych.

Zaprezentowane informacje pochodzą głównie z roczników statystycznych. Opracowanie jest dostępne za darmo w formacie PDF na stronie internetowej GUS.

Źródło: stat.gov.pl

POLECAMY

Jesteśmy darmowym portalem, którego utrzymanie dużo kosztuje. Jako medium niezależne pozyskujemy środki na nasze utrzymanie od reklamodawców lub Czytelników. Nie prosimy o wiele - gdyby każda czytająca nas Osoba podarowała nam 10 zł, to starczyłoby to nam na rok bardzo wytężonej działalności i nowych inicjatyw. Okazuje się jednak, że do tej pory wsparło nas zaledwie 0,0002% naszych Czytelników. Dowiedz się, jak możesz nam pomóc!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone