Historia kasy fiskalnej kiedyś i dziś. Jak to wygląda obecnie?

opublikowano: 2024-04-04 10:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zadaniem kas fiskalnych jest wspieranie kontroli podatkowej. Od czasów ich wprowadzenia zostały wprowadzone różne regulacje prawne, a także rozwiązania technologiczne ułatwiające rejestrowanie transakcji handlowych. Co warto wiedzieć o kasie fiskalnej?
REKLAMA

Kiedy powstała kasa fiskalna?

Do innowacji, z którymi można spotkać się współcześnie jak np. uproszczona ewidencja sprzedaży, doszło dzięki opatentowaniu mechanizmów skutecznie kontrolujących handel. Pierwszym z nich była kasa fiskalna. Jej geneza sięga 2 połowy XIX wieku. Wynalazcą jest James Ritty.

Amerykański właściciel baru w stanie Ohio borykał się z kradzieżą pieniędzy ze strony swoich pracowników. Stworzenie nowego urządzenia miało być odpowiedzią na problem powtarzających się nadużyć, przez które tracił zyski z własnego biznesu. W 1879 roku powstał prototyp kasy fiskalnej – nazwano go „Nieprzekupnym Kasjerem Ritty’ego”.

Sam pomysł wynalazcy wziął się z inspiracji mechanizmem do zliczania obrotów śruby napędowej statku parowego, który obserwował w trakcie podróży do Europy. Ritty stworzył urządzenie zapobiegające kradzieży pieniędzy z pomocą doświadczonego mechanika. Ówczesna kasa fiskalna działała z pomocą korbki i rejestrowała sprzedaż dzięki specjalnej taśmie papierowej. Co ciekawe, jej pierwszy model wydawał charakterystyczny dźwięk przy otwieraniu kasety z przechowywaną gotówką.

Dalszy rozwój – zautomatyzowane funkcje i nie tylko

Wynalazek został opatentowany, a następnie produkowany na szerszą skalę. Jednak po jakimś czasie Ritty zdecydował się sprzedać firmę. W 1884 roku biznes przejął John H. Patterson, który udoskonalił kasę fiskalną. Urządzenie rejestrowało sprzedaż, dodatkowo wydając potwierdzenie transakcji w postaci biletu lub paragonu – dzięki temu sprzedawcy mogli lepiej zarządzać swoimi finansami. Jak robią to dziś? Możesz dowiedzieć się więcej tu: https://firmove.pl/, gdzie zapoznasz się z wprowadzonymi zmianami.

Z biegiem czasu urządzenia stawały się coraz bardziej zaawansowane i umożliwiały precyzyjne rejestrowanie sprzedaży. Po II wojnie światowej stworzono elektroniczne kasy fiskalne. To one zrewolucjonizowały rynek i przyczyniły się do rozwoju kolejnych funkcji.

Lata 80. i 90. XX wieku przyniosły więcej regulacji prawnych, które miały zapobiegać oszustwom podatkowym. Technologię kas fiskalnych wzbogacono choćby o interfejsy użytkowników i pamięć elektroniczną.

W Polsce pierwszy model kasy fiskalnej wprowadzono do powszechnego użytku po zmianach w handlu, które nastąpiły w 1993 roku. Przepisy dotyczące podatku VAT zmuszały do nauki nowego systemu.

Kto musi mieć kasę fiskalną od 2024 roku?

Obecnie istnieje wiele rodzajów kas fiskalnych, które znajdują swoje zastosowanie w różnych firmach. Na niektórych przedsiębiorców jest narzucony obowiązek korzystania z takiego urządzenia, inni korzystają z metod prowadzenia ewidencji bez jej użycia. Kto powinien posiadać kasę rejestrującą? Przede wszystkim podatnicy, których obrót ze sprzedaży towarów lub usług przekracza 20 000 zł.

Warto wiedzieć, że taki limit nie obowiązuje np. na rynku nieruchomości w większości przypadków. Poza tym istnieje szeroki przekrój zwolnień, które zdejmują obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Wynalazek kasy fiskalnej zrewolucjonizował nie tylko sposób prowadzenia biznesu, ale także kontrolę nad przychodami.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone