Hitler stracił honorowe obywatelstwo Amstetten

opublikowano: 2011-05-26 22:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Honorowe obywatelstwo Amstetten, które przyznano Adolfowi Hitlerowi w 1939 r., zostało unieważnione. Stosowną decyzję w tej sprawie podjęły we wtorek władze miasta w Dolnej Austrii.
REKLAMA
Adolf Hitler nie jest już obywatelem Amstetten (autor nieznany, ze zbiorów Deutsches Bundesarchiv, Bild 183-S33882, na licencji Creative Commons 3.0 Niemcy).

We wtorek uchwałą rady miejskiej w Amstetten w Dolnej Austrii Hitler utracił honorowe obywatelstwo miasta, które otrzymał w 1939 r.

Władze Amstetten, które w bieżącym roku celebruje 900. rocznicę swego założenia, już od kilku lat rozważały możliwość pozbawienia nazistowskiego zbrodniarza tytułu honorowego obywatela miasta. Jak zaznaczył jego burmistrz, Herbert Katzengruber, główne problemy w tej kwestii stwarzali członkowie Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), którzy przekonywali, że honorowe obywatelstwo miasta wygasa automatycznie z chwilą śmierci osoby, która je otrzymała.

Warto dodać, że kwestia odpowiedzialności za hitlerowskie zbrodnie dokonane między 1939 a 1945 r. od wielu lat jest tematem publicznej debaty w kraju będącym niegdyś integralną częścią III Rzeszy. Władze Amstetten definitywnie zerwały z niechlubnym rozdziałem historii swego miasta stosunkowo późno, podczas gdy wiele innych austriackich miejscowości zdecydowało się na wspomniany krok zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

O nieco ponad 20-tysięcznym mieście stało się niedawno głośno za sprawą austriackiego kryminalisty, Josefa Fritzla (76 l.), nazywanego powszechnie „potworem z Amstetten”. W kwietniu 2008 r. wyszło na jaw, że przez 24 lata więził w piwnicy swoją córkę Elisabeth, z którą spłodził siedmioro dzieci.

Źródła: dailymail.co.uk ; austriantimes.at.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone