Izrael: skarby na śmietniku z przełomu starożytności i średniowiecza

opublikowano: 2013-08-16 10:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Setki monet, nieużywanych lamp i złotą biżuterię odnaleziono w Izraelu na zagadkowym wysypisku śmieci.
REKLAMA
Ruiny Arsuf/Apollonii położone są na malowniczym brzegu Morza Śródziemnego (fot. Bukvoed, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Archeolodzy odkopali rolnicze peryferia miasta Arsuf (Apollonia, Sozousa), na północ od Tel Avivu. Znaleziono tam setki monet i nietkniętych lamp a także prasy do wytwarzania wina i oliwy, ślady budynków użytkowanych przez starożytnych rolników oraz sporo złotej biżuterii.

Najciekawsze znaleziska znajdowały się jednakże w wielkich dołach na śmieci. Jeden z nich miał aż 30 metrów średnicy i zawierał fragmenty słoików, naczyń kuchennych, zastaw stołowych i zwierzęcych kości. Wśród owych pokruszonych przedmiotów znajdowała się spora ilość takich, które nie nosiły śladów użytkowania. Odkopano tam także ponad 400, w większości bizantyjskich, monet (wśród nich jedną złotą), nietknięte samarytańskie lampy, pierścienie, obrączki i złotą biżuterię.

Najbardziej godna uwagi okazała się ośmiokątna obrączka z cyzelowanymi (grawerowanymi) partiami wersetów z Pięcioksiągu samarytańskiego na każdej z jej ścianek. Na jednej ze stron można odczytać inskrypcję Adonai jest jego imię, na innej zaś Jeden Bóg.

Źródło: livescience.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sylwia Gorlicka
Studentka studiów licencjackich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Szczególna miłośniczka historii starożytnej Grecji. Zakochana w Sulejówku, lubiąca spędzać czas na świeżym powietrzu. Wierna fanka zespołu Muse.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone