Jak wyglądały przygotowania do świat Bożego Narodzenia w czasach księżnej Daisy? Zobaczcie film!

opublikowano: 2023-12-22 07:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, pani na zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Pszczynie pochodziła z Walii, ale po ślubie z księciem pszczyńskim Janem Henrykiem XV Hochbergiem rezydowała w Książku i w Pszczynie, gdzie wyprawiała wielkie bożonarodzeniowe przyjęcia. Jaka atmosfera panowała podczas świątecznych przygotowań? Muzeum Zamkowe w Pszczynie przygotowało film, który przybliża ten czas.
REKLAMA
(fot. screen z filmu Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

Jej imieniem nazwano jedną z odmian róż, a jezioro położone w okolicach Świdnicy określa się potocznie jako „jezioro Daisy”. Księżna Daisy (1873-1943) była angielską arystokratką. Dzieciństwo spędziła w Walii. Kiedy miała 18 lat, 8 grudnia 1891 roku, poślubiła pszczyńskiego księcia Jana Henryka XV Hochberga, który był jednym z najbogatszych arystokratów niemieckich. Ślub miał miejsce w Londynie, w kościele św. Małgorzaty w Opactwie Westminsterskim, a młodych małżonków pobłogosławiła królowa Wiktoria. Co więcej, świadkiem był  późniejszy król Anglii Edward VII.

Po przyjeździe na dzisiejsze ziemie polskie ich siedzibą został Książ, ale często bywali też w należącym do rodu Hochbergów pszczyńskim zamku. 

Daisy chętnie angażowała się w działalność dobroczynną, a podczas organizowanych przez siebie koncertów charytatywnych sama śpiewała. Opiekowała się też sierocińcem, działała na rzecz dzieci i matek, walczyła o poprawę warunków pracy i życia koronczarek (założyła dla nich szkoły), zaangażowała się w proces usuwania zanieczyszczeń z rzeki Pełcznicy, a podczas I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka Czerwonego Krzyża.

Choć księżna Daisy nie przepadała za Pszczyną, w swoich wspomnieniach mile pisała o spędzanych tu świętach Bożego Narodzenia. Jako że w 2023 roku przypada 150. rocznica jej urodzin oraz 80. rocznica śmierci, pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie przygotowali film przybliżający okres bożonarodzeniowy za czasów, kiedy w Pszczynie mieszkała właśnie księżna Daisy.

- (...) mijający 2023 rok zostanie zapamiętany jako Rok Księżnej Daisy, to właśnie jej postać stała się główną osią fabuły. Tchnące autentyzmem, nastrojowe oraz odświętnie udekorowane zamkowe wnętrza, w tym niepokazywane dotychczas pomieszczenia zaplecza kuchennego, staną się scenerią dla przedświątecznej krzątaniny - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Zobaczcie film!

Pozostałe materiały można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Źródła:

Górniczek B., Jeske-Cybulska B., Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie, Wydawnictwo Kamilia 2002.

www.zamek-pszczyna.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone