Jakie były motywy działań członków konfederacji targowickiej? [Video]

opublikowano: 2023-05-19 11:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Magnaci, którzy zawiązali spisek w 1792 r. do dziś uważani są za zdrajców. Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Kurier Historyczny” i poznajcie sylwetki najważniejszych przywódców tego przedsięwzięcia.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Kurier Historyczny”

Już w 1791 roku do Jassy nad Dniestrem przybyli Stanisław Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski, Franciszek Ksawery Branicki i Szymon Kossakowski. To właśnie tam mieściła się kwatera księcia Grigorija Potiomkina.

Rosja ruszyła na Rzeczpospolitą celem było obalenie Konstytucji 3 maja, na podstawie której szlachta traciła prawo wyboru monarchy, zrywania sejmów a magnaci dodatkowych głosów pozyskiwanych od pozbawionych ziemi szlacheckiej gołoty. Rzeczypospolita tym samym przeprowadzała gruntowną reformę ustrojową która miała zmodernizować kraj i zabezpieczyć przed obcymi wpływami.

Jako pierwszy na dwór carycy przybył Szymon Kossakowski, który razem ze swoim bratem biskupem inflanckim Józefem, chciał przejąć władzę nad Wielkim Księstwem Litewskim. Konstytucja 3 maja uderzała w interesy magnaterii, likwidowała złotą wolność szlachecką, co oczywiście Kossakowskiemu przeszkadzało. Jego argumentacja trafiła do Katarzyny II, która udzieliła spiskującemu magnatowi dostępu do swoich prywatnych komnat.

Z kolei Seweryn Rzewuski, rozgoryczony były hetman polny koronny został petersburskim poplecznikiem dopiero w 1790 r. Wcześniej upatrywał swoich szans dzięki współpracy z Berlinem. Prowadził zaciekłą działalność antykrólewską. Obchodziły go pieniądze i przywileje, jakie może uzyskać.

W innej sytuacji był Szczęsny Potocki, któremu pieniędzy zdecydowanie nie brakowało. Był uważany za najbardziej majętnego człowieka w Europie. Potocki nie miał jednak łatwego życia. W dzieciństwie był ofiarą przemocy domowej ze strony swojego ojca, Franciszka Salezego Potockiego. Kiedy wbrew jego woli poślubił Gertrudę Komorowską, Franciszek Salezy zmusił syna, by ten rozpoczął starania o unieważnienie małżeństwa z Gertrudą. Dodatkowo już po śmierci Salezego, Szczęsny dowiedział się, że to Kozacy Potockich utopili Gertrudę. Czy zrobili to na polecenie jego ojca?

Więcej ciekawostek o uczestnikach konfederacji targowickiej znajdziecie w video, które polecamy!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-41-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone