„Katolicyzm i komunizm – wojna cywilizacji” - spotkanie w Krakowie

opublikowano: 2014-01-27 18:55
wolna licencja
poleć artykuł:
28 stycznia w Krakowie odbędzie się dyskusja poświęcona wzajemnym stosunkom państwa i Kościoła katolickiego w PRL, organizowana przy okazji wydania publikacji _Stosunki państwo–Kościół w Polsce 1944–2010_.
REKLAMA

Dyskusja rozpocznie się we wtorek o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (ul. Mikołajska 2). Spotkanie poprowadzi red. Roman Graczyk, wezmą w nim udział prof. Włodzimierz Bernacki (UJ), Rafał Łatka (UJ) oraz ks. prof. Józef Marecki (IPN).

Wydarzenie towarzyszy książce Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały (red. Rafał Łatka, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Akademicka, Kraków 2013). Oddawany w ręce czytelnika tom powstał jako pokłosie zorganizowanej przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencji naukowej „Stosunki państwo–Kościół w Polsce w latach 1944–2010”, która odbyła się 7 listopada 2011 r. w Krakowie. Część tekstów stanowi znaczne rozszerzenie przedstawionych w jej czasie wystąpień, inne zaś zostały przygotowane jako odniesienie do omawianej w czasie jej obrad tematyki. Celem niniejszego tomu jest zaprezentowanie stosunków państwo–Kościół w ujęciu syntetycznym i przy pomocy zróżnicowanych aparatów badawczych. Teksty, które czytelnik w nim odnajdzie, zostały przygotowane przez historyków, politologów i znawców prawa wyznaniowego. Perspektywy te wzajemnie się przenikają i pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę stosunków państwowo-kościelnych w omawianym okresie - pisze we wstępie redaktor tomu Rafał Łatka.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone