Kino historyczne – premiery i zapowiedzi (IV)

opublikowano: 2009-11-13 06:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zdaje się, że wraz z umiarkowanie (ale jednak) ciepłym latem, odeszła także filmowa posucha. Od jesieni na ekranach kin znów zaczęło się coś dziać. Za nami premiery: „Janosika. Prawdziwej historii” „Bękartów wojny” oraz „Che Guerilla”. Przed nami m.in. historia pewnej malarki, najlepszy polski film 2009 roku i kilka obrazów wojennych.
REKLAMA

Październikowe premiery

23 października do polskich kin weszła „Serafina” (Séraphine, 2008) Martina Provosta - historia malarki, Serafiny Louis (1864-1942), którą odkrył niemiecki kolekcjoner i marszand Wilhelm Uhde.

W roku 1913, by odpocząć od zgiełku miasta, Uhde przyjeżdża do Senslis. W miasteczku poznaje Serafinę, która ciężką pracą własnych rąk (usługując, piorąc, sprzątając) zarabia na chleb, czy raczej na farby, bo to malarstwu poświęca cały swój wolny czas i pieniądze. Uhde zupełnie przypadkiem natyka się na jeden z jej obrazów. Wielbiciel sztuki „współczesnych prymitywistów” roztacza przed nią wizję sławy namawiając do rozwijania talentu.

Listopadowe zapowiedzi

13 listopada swoją premierę ma „Bunt L.” (Buntat na L., 2006) Kirana Kolarova, w którym historia jest tłem dla dramatu politycznego więźnia zagubionego w nowych realiach i zmienionego więziennym doświadczeniem.

Osądzony za zdradę państwa Loris, zgodnie z widniejącym na więziennej ścianie sloganem: „jeśli nie wiesz, nauczymy cię. Jeśli nie możesz – pokażemy ci jak to zrobić. Jeśli nie chcesz – i tak cię zmusimy”, staje się ofiarą tortur i więziennej przemocy. Kiedy runie berliński mur, a Lorisa obejmie amnestia, będzie musiał nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości radząc sobie z targającymi nim emocjami.

13 listopada odbędą się także dwie inne premiery. Jedną z nich jest okrzyknięty najlepszym polskim filmem 2009 roku „Rewers” (2009). Przedstawiona przez Borysa Lankosza historia romansu Sabiny, szarej myszki w dopiętym do ostatniego guziczka żakieciku, oraz przystojnego acz nieokrzesanego Bronisława, rozgrywa się w czasach komunizmu, inwigilacji i ciągłego poczucia zagrożenia, kiedy nie wiadomo komu można zaufać, a komu nie. W filmie zobaczyć możemy gwiazdorską obsadę – Agatę Buzek, Krystynę Jandę, Annę Polony, Marcina Dorocińskiego, Adama Woronowicza, Bronisława Wrocławskiego, Jerzego Bończaka i Jacka Poniedziałka.

Kolejna premiera to film niepolski, ale z wyraźnie polskim akcentem. Mowa o produkcji „Roman Polański. Ścigany i pożądany” (Roman Polanski: Wanted and Desired, 2008). Tytuł i historię pewnie każdy kojarzy, ale na wszelki wypadek wyjaśnię – głównym tematem produkcji jest przyczyna afery medialnej, jaka wybuchła w 1977 wokół Polańskiego i 13-letniej wówczas dziewczynki, i jakiej echo usłyszeliśmy tak niedawno.

REKLAMA

20 listopada na ekranach polskich kin pojawi się „Papierowy żołnierz” (Bumaznyj soldat, 2008) – film, z którym warszawska publiczność miała okazję zapoznać się 10 i 11 listopada podczas Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”. Obraz ten opowiada historię lekarza Daniła Pokrowskiego, który był członkiem pierwszego zespołu radzieckich kosmonautów.

Kolejna listopadowa propozycja, to najprawdopodobniej propozycja najmocniejsza. Akcja „Białej wstążki” (Das Weiße Band, 2009) rozgrywa się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Michael Haneke, znakomity reżyser „Pianistki”, przedstawia historię mieszkańców protestanckiej miejscowości w Niemczech, gdzie dochodzi do serii dziwnych zdarzeń. Film oglądać można od 20 listopada.

Nowości DVD:

Jeśli chodzi o listopadowe nowości DVD, to tu zdaje się dominować tematyka wojenna. Od 23 listopada w sklepach będzie można nabyć „Passchendaele: Trzecia bitwa” – historię kanadyjskich żołnierzy, której akcja toczy się podczas I wojny światowej. Trzy dni później na półkach pojawią się kolejne produkcje: „Gry wojenne” – dokument Dariusza Jabłońskiego, którego bohaterem jest pułkownik Ryszard Kukliński, oraz film „Wewnętrzny wróg” – krwawa historia walki francuskich żołnierzy z algierskimi bojownikami. Poza tym recenzowany już przez nas „Generał Nil” (18.11.) oraz „Przebłysk geniuszu” (również 18.11.) - historia Roberta Kearnsie, wykładowcy akademickiego, który rozpoczyna walkę z koncernami samochodowymi, które wykorzystały jego wynalazek.

W grudniu (10.12.) na DVD pojawią się dwie nowości: „Wrogowie publiczni” – film o legendarnych amerykańskich gangsterach lat 30-tych, oraz „Bękarty wojny”, których recenzję można przeczytać na naszych stronach. I to tyle, jeśli chodzi o filmową końcówkę roku. Czas pokaże, co przyniesie nam rok kolejny.

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone