Kobiety w czasach przełomu 1989-2009 - bezpłatna publikacja

opublikowano: 2009-12-07 14:59
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dobiegającym końca roku 2009 obchodziliśmy kilka ważnych, dość głośnych, okrągłych rocznic. Jedną z nich jest rocznica 20 lat transformacji. Wokół transformacji wciąż trwają debaty, odbywają się podsumowujące spotkania i uroczystości, wydawane są publikacje. Od kilku dni na stronie Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce dostępna jest kolejna taka publikacja. Publikacja wyjątkowa, bowiem dokonująca oceny przełomu z perspektywy kobiet.
REKLAMA

O publikacji:

W najnowszej publikacji Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce trzy pokolenia kobiet z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec Wschodnich opowiadają, co dla nich oznaczał przełom 1989 i jakie zmiany wniósł w ich życie prywatne i zawodowe. W ocenie autorek odzyskana po przełomie roku 1989 wolność ma często gorzki posmak rozczarowania, choć świadomość traconych szans przyszła z czasem: „Dwadzieścia lat temu nie byłam specjalnie naiwna, ale jednak w roku 1990 uważałam, że feminizm dość szybko może się stać wiodącą ideą dla kobiet, bo przecież nadchodzi pluralizm idei politycznych i związana z nim możliwość artykułowania własnego interesu politycznego, więc czemu kobiety miałyby tego nie zrobić?” – pisze w swoim eseju Bożena Umińska – dodając, że w następnych latach zamiast pluralizmu nastąpiło skostnienie i wyrównanie wszystkiego konserwatywnym walcem, zaś wyzwolenie od „czerwonego” okazało się – paradoksalnie – wyzwoleniem od idei emancypacyjnych.

fragment okładki

Autorkami publikacji są m.in.: Agnieszka Graff, Bożena Umińska-Keff, Sylwia Chutnik, Petra Hůlová, Jiřina Šiklová, Natalka Śniadanko i Tania Malarczuk.

Pobierz publikację

Książkę można również zamówić w Przedstawicielstwie Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce: kozek[at]boell.pl

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone