Kolejny Dzień Atrakcji na Zamku Królewskim w Warszawie

opublikowano: 2009-02-16 11:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dzień Atrakcji będzie akcentem kończącym imprezy towarzyszące wystawie _Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności._ Zainteresowanie ekspozycją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W dotychczasowych dniach atrakcji uczestniczyło około 5000 osób, a samą ekspozycję zwiedziło już 38 tys. osób.
REKLAMA

Na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie można poznać 20-lecie międzywojenne z punktu widzenia politycznego, społecznego (do zobaczenia m.in. propagandowe plakaty antysemickie i akcesoria religijne wyznań wówczas współżyjących ze sobą na ziemiach polskich), a także najbardziej codziennego – poprzez zabawki i stroje z epoki, a także wiele zdjęć i akcesoriów związanych ze sportem w międzywojniu.

Również Dzień Atrakcji 22 lutego ma przybliżyć ten okres polskiej historii: będzie można posłuchać wykładów na temat prasy międzywojennej, zobaczyć stroje z epoki, wziąć udział w dyskusji na temat Józefa Piłsudskiego, czy zapoznać swoje dzieci z zabawami ich pradziadków na specjalnych zajęciach. Ale to nie wszystko.

Pełny program poniżej:

  • 11:00 – 14:00 Reporter prasy codziennej – w świecie przedwojennej prasy. Prowadzenie: Jan Daniel Artymowski i Sławomir Szczocki.
  • 11:00 Jak deski w narty się zmieniły – spotkanie literackie dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, połączone z zajęciami plastycznymi i wizytą na wystawie. Prowadzenie: Maria Reif, Agnieszka Wardak i Katarzyna Buczek. Spotkanie w Sieni Wielkiej.
  • 11:00 i 12:00 Kółko graniaste czworokanciaste. Zabawy i zabawki naszych pradziadków – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Prowadzenie: Dorota i Sławomir Szczoccy. Spotkanie w Sieni Wielkiej.
  • 11:00 i 13:00 Z wizytą u Pana Prezydenta – zwiedzanie fragmentów ekspozycji Zamku oraz wystawy, związanych z okresem międzywojennym. Oprowadzanie: Agata Wróbel. Spotkanie w Sieni Wielkiej.
  • 12:00 Kabaretowe Qui pro quo – spotkanie literackie. Utwory m.in. Tuwima, Hemara, Słonimskiego. Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, prezentacja tekstów: Barbara i Jacek Bursztynowicz. Cafe Zamek. Wstęp na podstawie bonu konsumpcyjnego w cenie 10 zł.
  • 11:30 Rola Marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości – panel dyskusyjny z udziałem dr. Pawła Skibińskiego i dr. Marka Deszczyńskiego. Sala Kinowa.
  • 13:00 i 15:00 Oprowadzanie po wystawie przez jej komisarzy z Muzeum Historii Polski: Monikę Matwiejczuk i Annę Kosińską oraz Łukasza Kubackiego. Spotkanie w Sieni Wielkiej. Wejście na podstawie biletu ulgowego na wystawę
  • 14:00 Jak z żurnala mód – zajęcia na temat mody z okresu międzywojennego – zwiedzanie fragmentów wystawy, połączone z zajęciami twórczymi. Prowadzenie: Agnieszka Lichacz. Spotkanie w Sieni Wielkiej.
  • 14:00 Na manewrach i na balu – oficerowie II Rzeczypospolitej – wykład Anny Czekaj. Sala Kinowa.

Bezpłatne zaproszenia na powyższe wydarzenia będzie można odbierać od 16 lutego br. w godz. od 11:00 do 15:00 w Punkcie Informacji Zamku Królewskiego (tel. 022 35 55 170). W przypadku wystaw dla dzieci, na podstawie jednego zaproszenia, w zajęciach uczestniczyć także może jeden opiekun. Wejściówki te upoważniają również do zwiedzenia wystawy. Ich liczba jest ograniczona.

Ceny biletów na zwiedzanie wystawy w cenie promocyjnej – 5 zł. Można je nabyć w kasie Zamku w dniu zwiedzania od godz. 10:50. Wystawa czynna będzie w godz. 11:00 – 18:00. Ostatnie wejście przewidziano na godz. 16:30.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone