Kolejny sezon archeologiczny na Polach Grunwaldu

opublikowano: 2020-08-24 13:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na Polach Grunwaldu rozpoczyna się kolejny, siódmy etap prac archeologicznych; ich celem w tym roku jest ustalenie potencjalnej drogi ucieczki wojsk zakonnych z pola bitwy – poinformował PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.
REKLAMA

Od siedmiu lat badania archeologiczne prowadzone są wokół Poł Grunwaldu po żniwach. Pasjonaci historii i archeologii, detektoryści przyjeżdżają do Grunwaldu z własnymi wykrywaczami metali i przeczesują pola. Pasjonaci pracują pod nadzorem archeologa.

„Bitwa pod Grunwaldem”, obraz Jana Matejki z 1878 roku (domena publiczna).

„W tym roku ze względu na pandemię w pracach archeologicznych będą brali udział wyłącznie Polacy. Przyjazd Litwinów, czy Skandynawów, jak bywało to w latach poprzednich, jest w tym roku po prostu niemożliwy” – powiedział PAP Drej. Dodał, że tegoroczne badania będzie prowadziła grupa licząca 70 osób. Przestrzeń, którą będą badać zajmuje 60 ha.

„W tym roku badania będą się skupiać przede wszystkim na ustaleniu potencjalnych dróg ucieczki wojsk zakonu krzyżackiego" – zapowiedział dr Drej.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne badania archeologiczne w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprezentowano ostrogę, którą w ostatnim czasie znaleziono pod Grunwaldem. Ostroga ta, jak wyjaśnił dyrektor Drej, została znaleziona poza okresem prowadzenia badań archeologicznych.

W poprzednich sezonach badawczych odnaleziono szereg artefaktów związanych z bitwą, z których w ocenie dr Dreja najcenniejszymi są dwie krzyżackie zapony z inskrypcją „Ave Maria", służące do spinania płaszczy oraz średniowieczny tłok pieczęci przedstawiający pelikana karmiącego krwią swoje młode. Poza tym w czasie badań odnaleziono liczne groty strzał i bełtów kusz, fragmenty toporów, fragmentów średniowiecznych mieczy, rękawic pancernych i okuć pasów.

Wyniki dotychczasowych badań z udziałem detektorystów potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, gdzie potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 r.

Dr Drej zapowiedział w sobotę, że wszystkie artefakty odnalezione podczas badań będą eksponowane w budowanym właśnie nowym muzeum, które znajduje się w Grunwaldzie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone