Kolejny zabytek utracony bezpowrotnie

opublikowano: 2015-07-04 16:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Członkowie Państwa Islamskiego znów niszczą zabytki. Tym razem świat bezpowrotnie stracił unikalny grobowiec Imama Ismaila.
REKLAMA

Kolejne zasmucające informacje z Iraku. Na terenach zajętych przez bojowników z Państwa Islamskiego (ang. Islamic State of Iraq and Sham, ISIS) doszło do zniszczenia mało znanego ale istotnego historycznie grobowca. Obiekt datowany był na XII wiek, choć mógł pochodzić nawet z okresu panowania Abbasydów (750-1258). Znajdował się 11 kilometrów na wschód od miasta Hawija w prowincji Kirkuk. Prawdopodobnie należał do Imama Ismaila i łączył się z zabudowaniami miasta Al-Bawazij znajdującymi się w pobliżu rzeki Mały Zab.

Bojownicy Państwa Islamskiego w Iraku (domena publiczna).

To kolejna zbrodnia na zabytkach wyrządzona przez bojowników tego ugrupowania. Są oni odpowiedzialni za zniszczenie w lutym tego roku zabytków w Muzeum Niniwy w Mosulu jak też wysadzenie w czerwcu w powietrze dwóch antycznych świątyń w Palmyrze. Lista zniszczeń na koncie ISIS jest jednak dużo dłuższa. Działania te są nawiązaniem do zasady zabraniającej sporządzania podobizn ludzkich, która obowiązuje w islamie. Ekstremiści uważają wszystkie tego typu dzieła sztuki za bożki i idole, które trzeba zniszczyć. Również świątynie innych wyznań są uważane za obrazoburcze.

Źródła: historynewsnetwork.org, turystyka.wp.pl, polskatimes.pl, theguardian.com (1, 2).

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Bobryk
Student Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Rekonstruktor w Towarzystwie Historycznym Rok 1920. Naukowo zajmuje się społeczeństwem II RP i wojskowością.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone