Kronikarz a historyk

opublikowano: 2008-01-18 01:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Obszerny (liczący 404 strony) zbiór artykułów można pobrać ze strony „Bibliotheca Tessinensis”.
REKLAMA

E-book „Kronikarz a historyk. Atuty i słabości regionalnej historiografii” zawiera materiały z polsko-czesko-niemieckiej konferencji naukowej pod tym samym tytułem, która odbyła się w Cieszynie we wrześniu 2007 roku. Poniżej prezentujemy spis treści publikacji:

  1. Wstęp (Janusz Spyra)
  2. Rafał Stobiecki: Historiografia regionalna. Nowa wizja dziejów czy nowa metoda?
  3. Andrzej Stępnik: Główne kierunki w historiografii regionalnej i lokalnej.
  4. Peter Johanek: Landes- und Regionalgeschichte in Deutschland und Österreich. Divirgende Wege in der Erforschung der Geschichte kleiner Räume.
  5. David Papajík: Problémy regionální historiografie v České republice po roce 1989.
  6. Wojciech Mrozowicz: Początki śląskiej historiografii regionalnej
  7. Janusz Spyra: Od Tilischa do Kaufmanna i Gajdzicy. Świadomość historyczna na Śląsku Cieszyńskim w epoce przednowoczesnej.
  8. Radim Jež: Neznámý rukopis Kaufmannovy kroniky a dalších historických prací tohoto typu pro oblast Těšínska z fondů Moravského zemského archivu v Brně.
  9. Barbara Paulina Kalinowska-Wójcik: Dziewiętnastowieczne monografie miast górnośląskich.
  10. Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Nowak: Pojęcie i granice Górnego Śląska. Współczesność w ujęciu historiograficznym – próba uporządkowania.
  11. Roland Gehrke: Kontinuität und Wandel der Regionalgeschichtsschreibung in Deutschland nach 1945 am Beispiel Oberschlesiens.
  12. Adam Kubacz: Historiografia Górnego Śląska (w województwie śląskim) w latach 1989-2006.
  13. Bogdan Cimała: Prace historyczne poświęcone dziejom miejscowości Śląska Opolskiego.

Pobież e-book.

Jak czytamy na jej stronie internetowej, „Bibliotheca Tessinensis” jest wydawniczą serią źródłową, mającą na celu upowszechnianie nieznanych lub trudno dostępnych źródeł historycznych odnoszących się do przeszłości Śląska Cieszyńskiego, od średniowiecza po czasy najnowsze, a ponadto źródeł o znaczeniu uniwersalnym, przechowywanych na terenie Śląska Cieszyńskiego i stanowiących trwały składnik dziedzictwa piśmienniczego regionu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone