Lipcowe propozycje Iskier!

opublikowano: 2014-07-16 17:25
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Sensacje z dawnych lat” R. Kalety, „Preteksty do wspomnień” K. Kolińskiej, „Klasztor i kobieta” S. Wasylewskiego i „Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989” A. Friszkego – to propozycje Wydawnictwa Iskry w lipcu. Zapraszamy do lektury!
REKLAMA
Roman Kaleta
Sensacje z dawnych lat
cena:
79,00 zł
Wydawca:
Iskry
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
890
Format:
170 x 240 mm
ISBN:
978-83-244-0088-1
EAN:
9788324400881

Najnowsze, uzupełnione wydanie bestsellera sprzed lat. Książka Romana Kalety to niezwykły w swym charakterze zbiór zagadek oraz ciekawostek historycznych i obyczajowych, wydobytych z wiekowych kodeksów rękopiśmiennych, czasopism i kalendarzy. Podane na kształt silva rerum, w sposób właściwy swemu gatunkowi pozbawione tematycznego i chronologicznego ładu, kreślą obraz rzeczywistości od schyłku XVI wieku po pierwsze lata wieku XX. Tytułowe „sensacje” życia codziennego, niejako podpatrzone ukradkiem, ukazują świat tamtych lat w nieznanym dotąd wymiarze. To świat ludzi z całym bogactwem ich uczuć, myśli, lęków i fascynacji.

O autorze:

Roman Kaleta (1924-1989), historyk literatury polskiej. Młodość spędził w rodzinnej miejscowości, gdzie podczas okupacji niemieckiej uczył się i pracował jako robotnik. Od początku studiów na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego brał czynny udział w rozwoju piśmiennictwa narodowego. Pierwszym opublikowanym tekstem Kalety był artykuł dotyczący gazety studenckiej, jednak rozgłos przyniosła mu recenzja powieści A. Chojeckiego pod tytułem Alkhadar. Jego teksty drukowane były na łamach Pamiętnika Literackiego oraz Zeszytów Wrocławskich. W tym czasie pełnił funkcję młodszego asystenta w Katedrze Historii Literatury Polskiej UW. Po skończeniu studiów i uzyskaniu habilitacji został kierownikiem Pracowni Historii Literatury i Edytorstwa Wieku Oświecenia IBL PAN we Wrocławiu. Ogłaszał swoje prace w czasopismach naukowych. Otrzymał nagrodę wrocławskiej prasy. Był członkiem Rzeszowskiego Towarzystwa Naukowego, Rady Naukowej IBL, Rady Naukowej Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Badał poezję stanisławowską, która stanowiła główny temat jego utworów.

Krystyna Kolińska
„Preteksty do wspomnień”
cena:
49,90 zł
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
390
Format:
240 x 170 x 30
ISBN:
978-83-244-0357-4

Opowieści o pisarzach, artystach, profesorach – oparte o zapiski autorki i zachowaną w domowym archiwum pasjonującą korespondencję z nimi. Krystyna Kolińska wspomina studenckie występy kabaretowe, lata pracy dziennikarskiej m.in. w „Świecie” i „Stolicy”, życie towarzyskie i literackie. Na kartach książki ożywają znane jej osobiście postacie, między innymi: Yoshiho Umedy, Zbigniewa Raszewskiego, Nelly Strugowej, Gustawa Morcinka, Leopolda Buczkowskiego, Marii Kuncewiczowej, Eryka Lipińskiego, Krystyny Skuszanki i wielu innych.

Stanisław Wasylewski
„Klasztor i kobieta. O miłości romantycznej. Pod urokiem zaświatów”
cena:
39,90 zł
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
400
Format:
205 x 135
ISBN:
978-83-244-0329-5

Tom zawiera teksty trzech książek. Od pierwszego wydania opowieści „O miłości romantycznej” minęło niemal sto lat. Kolejne części: „Klasztor i Kobieta” oraz „Pod urokiem zaświatów” ukazały się dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu. Wszystkie te książki łączy poza stylem gawędziarskiej narracji postać głównej bohaterki czyli KOBIETY. W średniowieczu krępowanej ślubami zakonnymi, obowiązkiem bezwzględnego posłuszeństwa najpierw ojcu, potem mężowi, zaś na przełomie XVIII i XIX wieku nieco wyemancypowanej, starającej się mieć wpływ (za pośrednictwem wpływowych kochanków) na wielką politykę.

Andrzej Friszke
„Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989”
cena:
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
520
Format:
240 x 170 mm
ISBN:
83-207-1711-6

Zwięzły opis historii Polski skierowany do szerokiego kręgu czytelników. Autor, wybitny historyk, specjalizujący się w historii najnowszej, w sposób bardzo klarowny i obiektywny, choć niepozbawiony osobistych akcentów w toku narracji, przedstawia wydarzenia i procesy historyczne zachodzące w dziejach Polski współczesnej: drugą wojnę światową, przemiany społeczno-gospodarcze i ustrojowe, omawia rolę opozycji i Kościoła, rozwój nauki i kultury, polityczne tło światowe. Pozycja niezwykle ważna i cenna, umożliwiająca zrozumienie wydarzeń zachodzących na przestrzeni lat.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Iskier!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone