Listopadowy numer „Mówią wieki”

opublikowano: 2006-11-18 12:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Kolejny numer czasopisma wydawanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego prezentuje szeroką gamę zagadnień historycznych.
REKLAMA

Z serii „Czas przeszły i zaprzeszły” dowiedzieć można się m.in. o historii jednego ze sporów o majątek świątynny w starożytnym Egipcie. Artykuł „Petycja Petiese, czyli sprzedajna sprawiedliwość” ukazuje inne, skorumpowane oblicze państwa faraonów. W tym samym dziale czytelnik ma szansę przeczytać o tym, co wypowiadali na łożu śmierci Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, August III Wettin czy inni władcy Polski. Pisze o tym Rafał Jaworski w artykule „Ostatnie słowa królów polskich”.

W stulecie akcji rogowskiej, brawurowego ataku na rosyjski pociąg pocztowy, w najnowszym numerze „Mówią wieki” przedstawiona została sylwetka Józefa Montwiłła-Mireckiego, organizatora akcji i bohatera Organizacji Bojowej PPS, zwanego Księciem rewolucji. W artykule „Wilno w latach 1939-41” Jacek A. Żurawski przedstawia losy miasta okupowanego przez Sowietów, Litwinów i Niemców.

Dział „Wojenko, wojenko” jest w tym miesiącu reprezentowany przez dwa artykuły: „Bitwa pod Mozgawą”, mówiący o jednej z najważniejszych bitew polskiego średniowiecza, oraz „Napoleońska wojna podjazdowa”, w której autor Łukasz Wojtach prezentuje zadania i ciekawsze przygody lekkiej jazdy czasów Napoleona Bonaparte.

Agata Dąbrowska przedstawia w swym artykule, „Karen Blixen wśród Kikujów”, losy i obserwacje autorki „Pożegnania z Afryką” podczas pobytu w Kenii. Natomiast artykuł „Francja nie tylko dla Francuzów” pokazuje czytelnikowi problem imigrantów muzułmańskich w Republice Francuskiej i trudności, jakie mogą być związane z ich odmienną historią. W felietonie „W serce legendy” Michał Wójcik próbuje odbrązowić postać gen. Sowińskiego, bohatera obrony Woli w 1831 roku.

W najnowszym numerze nie brakuje recenzji nowości historycznych. Znaleźć można w nim np. recenzje książek „Historia Polski 1795-1914”, „Mazowsze bez granic” i „Podniebne monstra”, a także recenzję gry RTS „Faces of War. Oblicza wojny”. Tradycyjnie, w magazynie pojawiły się nowe zadania „Szkolnej Ligi Historycznej” oraz dodatek „Historia w szkole”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone