Machu Picchu starsze niż sądzono?

opublikowano: 2021-08-10 13:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Dotychczas początki Machu Picchu datowano – w oparciu o źródła pisane – na lata 1440-1450. Najnowsze datowanie radiowęglowe sugeruje jednak, że kompleks jest starszy niż do tej pory przyjmowali naukowcy.
REKLAMA
Machu Picchu (fot. Pedro Szekely, udostępniono na licencji: CC BY-SA 2.0)

Machu Picchu to jedno z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej. Kompleks fascynuje nie tylko turystów i miłośników historii, lecz od czasu jego odkrycia jest także przedmiotem badań naukowców. Uczeni interesują się m.in. funkcją jaką pełnił ośrodek, pochodzeniem i pozycją społeczną jego mieszkańców, a także chronologią całego kompleksu.

Nowych danych w zakresie datowania dostarczyły wyniki badań radiowęglowych wykonanych techniką akceleratorową (AMS). Zgodnie z danymi uzyskanymi przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Richarda Burgera z Uniwersytetu Yale, Machu Picchu było zamieszkiwane w latach 1420-1532. Przesuwa to o co najmniej dwie dekady dolną granicę panowania inkaskiego władcy Pachacuteca, któremu przypisuje się budowę kompleksu. Zgodnie z dokumentami, sporządzonymi przez hiszpańskich konkwistadorów, Machu Picchu powstało po 1440 lub nawet po 1450 roku. Nowe badania, sugerujące wcześniejsze funkcjonowanie ośrodka, przeprowadzono na 26 próbkach pochodzących z pochówków szkieletowych, odkrytych w 1912 roku. Jeśli kolejne analizy potwierdzą wyniki nowego datowania, tradycyjna chronologia Machu Picchu będzie wymagała korekty.

Źródło:

Polecamy e-book Kacpra Nowaka – „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”

Kacper Nowak
„Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
242
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-42-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone