Matura z historii 2017 – test: odpowiedzi, rozwiązania

opublikowano: 2017-05-11 16:23
wolna licencja
poleć artykuł:
Matura z historii 2017 za nami! Prezentujemy gotową, pełną listę odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. Sprawdźcie, czy udało Wam się prawidłowo rozwiązać test na maturze z historii!
REKLAMA

Matura z historii 2017

Na tej stronie znajdziecie przygotowane przez naszych redaktorów odpowiedzi i rozwiązania na poziom rozszerzony matury z historii 2017 (test, analiza źródeł). Zapraszamy do śledzenia naszego portalu!

Matura historia 2017 arkusze CKE – POBIERZ ARKUSZ

Matura historia 2017 – klucze odpowiedzi (poziom rozszerzony):

Zadanie 1.1

Rozstrzygnięcie: B

Uzasadnienie:

  • Przedstawia sceny z życia codziennego władcy
  • Postacie nie są wyidealizowane
  • Dzieło zrywa z utrwalonymi dotąd regułami sztuki egipskiej

Zadanie 1.2:

Reforma religijna Amenhotepa IV Echnatona polegała na próbie wprowadzenia henoteizmu, czyli formy pośredniej między politeizmem i monoteizmem polegającej na wywyższeniu jednego z wielu bóstw. W tym wypadku chodziło o boga Atona. Faraon zdecydował o zamknięciu świątyń innych Bogów i kazał likwidować wszelkie ślady kultu Amona.

Zadanie 2:

Odpowiedź: C

Uzasadnienie: greccy wojownicy ukazani przez autora pomnika znajdują się na dziobie łodzi (greckiej triery). Z wymienionych wyżej bitew to bitwa pod Salaminą była bitwą morską.

Zadanie 3:

A – dominat

B – republika

C – pryncypat

Zadanie 4:

Nazwa: Ucieczka (hidżra) proroka Mahometa i jego zwolenników z Mekki do Medyny

Wyjaśnienie: Hidżra Mahometa ma ogromne znaczenie w tradycji arabskiego kręgu kulturowego. Jest to jedno z ważnych wydarzeń, które przyczyniło się do rozwoju nowej religii – islamu. Jest to również początek ery muzułmańskiej, a od tego momentu rozpoczyna się kalendarz muzułmański.

Zadanie 5:

Rok: 1453

Nazwa wydarzenia: Zdobycie Konstantynopola przez wojska Imperium Osmańskiego. Inaczej Upadek Konstantynopola.

Zadanie 6:

Rozstrzygnięcie: Nie, wydarzenia z fragmentu 2 nie były skutkiem wydarzeń z fragmentu 1

Uzasadnienie: Fragment 1 opisuje wygnanie Bolesława Śmiałego w wyniku zabicia biskupa Stanisława w latach 70. XI wieku. Fragment 2 opisuje tzw. reakcję pogańską i kryzys monarchii wczesnopiastowskiej które wybuchło po śmierci Mieszka II w latach 30. XI wieku. Wydarzenia z fragmentu 2 były więc wcześniejsze niż z fragmentu 1.

Zadanie 7.1:

1. – P 2. – F 3. – F

Zadanie 7.2:

Odpowiedź: D

Zadanie 8:

Rozstrzygnięcie: Tak

Uzasadnienie: import z Polski, leżącej na wschód od Łaby, w latach 1370-1520 w coraz większym stopniu opierał się na wywozie żywności i surowców: zboża (zmiana z 5 na 46%), wołów (zmiana z 0 do 37%) czy drewna (zmiana od 10 do 30% w 1470 r.). Jednocześnia malał udział w imporcie wyrobów przemysłowych (zmiana z 30 do 10%)

REKLAMA

Zadanie 9:

1. – F 2. – P 3. – F

Zadanie 10:

Rozstrzygnięcie: Tak, pomnik i tekst odnoszą się do tego samego wydarzenia – Unii Lubelskiej.

Uzasadnienie: Tekst wskazuje na to, że po zawartej unii w państwie powstał wspólny sejm. Wskazuje, że energię, która włożono w zawarcie unii można było włożyć w kontynuowanie sejmów egzekucyjnych, które miały miejsce bezpośrednio przed zawarciem Unii Lubelskiej. Tekst mówi też o odłączeniu kilku województw od Litwy, które miało miejsce właśnie w czasie Unii Lubelskiej. Natomiast na pomniku znajduje się data MDLXIX – 1569, która bezpośrednio wskazuje na to wydarzenie. Sylwetki dwóch kobiet przedstawiają personifikację Korony i Litwy złączonych uściskiem dłoni. Możemy je rozpoznać dzięki herbom obu państw które znajdują się bezpośrednio za wizerunkami kobiet.

Zadanie 11:

Nazwa dokumentu: Artykuły henrykowskie

Zasady ustrojowe:

  • wolna elekcja - monarchia nie jest dziedziczna, król nie ma prawa do wskazywania następców, prawo wyboru króla mają jedynie "stany koronne", a więc szlachta
  • monarchia parlamentarna - władza króla ograniczona jest przez istnienie Sejmu, który ma obradować co najmniej co dwa lata, ma wystawiać swoich przedstawicieli stale rezydujących przy królu i decyduje o wojnie oraz zwołaniu pospolitego ruszenia
  • jeśli władca nie przestrzega zobowiązań wynikających z artykułów, obywatele mogą wypowiedzieć mu posłuszeństwo

Zadanie 12.1:

Odpowiedź: D

Zadanie 12.2:

Według rysunku król Ludwik XVI prezentuje dwulicową postawę wobec przemian politycznych we Francji - deklaruje podporządkowanie się konstytucji, faktycznie zaś próbuje sabotować zmiany i nie przestrzegać konstytucji.

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0

Zadanie 13:

Postać: Tadeusz Kościuszko

Uzasadnienie (należy wskazać dwa):

  • Po klęsce powstania Kościuszko został wzięty do niewoli rosyjskiej, z której został wypuszczony po śmierci Katarzyny II przez jej syna Pawła I
  • bohater tekstu nazywany jest "Naczelnikiem" - taki tytuł nosił Kościuszko w czasie powstania
  • bohater ubrał się w mundur generała armii amerykańskiej - Kościuszko był zasłużonym oficerem w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Zadanie 14:

Nazwa: Hotel Lambert

Uzasadnienie (należy wskazać dwa):

  • Stawianie na międzynarodowe okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości (wojna Francji/Wielkiej Brytanii z Rosją), nie zaś wybuch powstania w kraju
  • Monarchia konstytucyjna jak ustrój przyszłej Polski - Hotel Lambert był stronnictwem konserwatywnym, stąd też poparcie dla monarchii, nie dla formy republikańskiej
  • Uwłaszczenie chłopów za odszkodowaniem dla przedstawicieli ziemskich - Hotel Lambert skupiał arystokratów oraz zamożną szlachtę, stąd reprezentował jej interesy

Zadanie 15.1:

1. – P 2. – F 3. – F

REKLAMA

Zadanie 15.2:

Car Aleksander II ogłosił ukaz uwłaszczeniowy, ponieważ chciał pozyskać mieszkających w Królestwie Kongresowym polskich chłopów i tym samym zniechęcić ich do trwającego powstania styczniowego.

Zadanie 16:

Nazwa: Restauracja/Epoka/Rewolucja Meiji

Uzasadnienie: przedstawione na rysunku Japonki szyją i ubierają się w stroje europejskie - jednym z najważniejszych założeń restauracji Meiji było przyjęcie w Japonii wzorców zachodnioeuropejskich, nie tylko w sferze zarządzania państwem, wojskowości czy gospodarki, ale również stylu życia, w tym ubioru.

Zadanie 17:

Nazwa nurtu: symbolizm

Interpretacja: po obydwu stronach znajdują się dwie postaci kobiece, symbolizujące Polskę - ta po prawej, w kajdanach, jest Polską starą, słabą i zniewoloną, natomiast ta po lewej jest gwałtowna, odważna i zrywająca kajdana - symbolizuje niepodległosć. Bohater po środku niczym Hamlet (co sugeruje tytuł) dystansując się względem rzeczywistości (skubanie kwiatka) zastanawia się, którą drogą - zniewolenia czy wolności - pójść. Obraz ukazuje dylematy Polaków wobec zaborów na początku XX wieku.

Zadanie 18.1:

Władca: Edward VII

Nazwa układu: Entente cordiale (Ententa)

Zadanie 18.2:

Rozstrzygnięcie: państwa te nie miały wspólnoty interesów

Uzasadnienie: państwa, w których władali potomkowie królowej Wiktorii, miały bardzo różne interesy polityczne. Wielka Brytania, rządzona przez Edwarda VII, zawarła sojusz z Francją wymierzony przeciwko Niemcom, rządzonym przez Wilhelma II, wnuka Wiktorii. Jednocześnie Niemcy były wrogie względem Rosji, którą rządził Mikołaj II, mąż wnuczki Wiktorii Alicji (Aleksandry).

Zadanie 19:

  • Kraje niemieckojęzyczne nie biły polskiej monety, formalnie bowiem Polska wchodziła w skład Imperium Rosyjskiego. Moneta fenigowa o polskich znakach musiała więc zostać wydana po podboju kraju i przy zezwoleniu na pewną odrębność finansową.
  • Zarówno napis (Królestwo Polskie) jak i symbol (orzeł w koronie) wskazują na podkreślenie odrębności Polski, ta zaś była jednym z wątków sugerowanych w akcie 5 listopada
  • Akt 5 listopada obiecywał powstanie Królestwa Polskiego (napis) pod protektoratem państw centralnych (nominał 20 fenigów wskazuje na niemiecki lub austriacki system walutowy)

Zadanie 20:

Po przegranej przez Państwa Centralne I wojnie światowej doszło do polsko-niemieckiego sporu o Gdańsk. Wiosną roku 1919 rozpoczęły się na Pomorzu Gdańskim protesty ludności niemieckiej. Na ilustracji widzimy łatwo rozpoznawalny szczyt gdańskiej Bazyliki Mariackiej. W 1914 siedzi na nim niemiecki orzeł, co symbolizuje obecność Niemców, jednak w 1919 przy pomocy paragrafu przegania go antypatycznie wyglądający mężczyzna, symbolizujący Ligę Narodów

Zadanie 21:

Nazwa: Kristallnacht, Noc Kryształowa

Uzasadnienie:

REKLAMA
  • jest to znaczek upamiętniający 25 rocznicę tego wydarzenia, wydany w NRD w 1963 roku.
  • Miało ono miejsce w 1938, a taka data jest podana na znaczku
  • Skuta łańcuchami Gwiazda Dawida jednoznacznie wskazuje na antysemityzm
  • Jednym z elementów Nocy kryształowej były podpalenia synagog, co zaprezentowano na znaczku

Zadanie 22.1:

C. Przed podpisaniem Karty Atlantyckiej

Zadanie 22.2:

Ponieważ formalnie oba kraje obowiązywał podpisany 28 września 1939 Traktat o granicach i przyjaźni III Rzesza – ZSRS, będący rozwinięciem paktu Ribbentrop-Mołotow

Zadanie 23.1:

Rok: 1941

Nazwa: Układ Sikorski-Majski

Zadanie 23.2:

1. – F 2. – P 3. – P

Zadanie 24:

Wyjaśnienie: Zgodnie z planem komunistów emancypacja kobiet miała polegać głównie na zmuszeniu każdej do pracy zawodowej w miejsce pełnienia obowiązków domowych.

Przyczyna: Składały się na to trzy czynniki. Po pierwsze, kwestia gospodarki: ciężkie straty w liczbie ludności wymuszały zatrudnianie kobiet na miejsce nieżyjących mężczyzn. Po drugie, było to nawiązanie do tradycyjnego w ruchu komunistycznym postulatu emancypacji kobiet. Po trzecie wreszcie i najważniejsze, posłanie obu rodziców do pracy wymuszało przejmowanie opieki nad dziećmi przez system państwowych żłobków, przeszkól i szkół, pozwalając tym samym wcześnie zacząć kształtowanie i wychowywanie obywatela.

Zadanie 25:

Wzmiankowaną w tekście instytucją jest Komitet Obrony Robotników. Powstał on w odpowiedzi na represje, które po Czerwcu 1976 spadły na protestujących z Ursusa i Radomia.

Zadanie 26:

Ilustracja A jest oficjalnym plakatem, podczas gdy ilustracja B przedstawia jego wersję podziemną. Kompozycja plakatu składa się ze zwyczajowych kółek olimpijskich oraz wstęgi stylizowanej na gołębicę, co jest dobrze znanym symbolem pokoju. W tle umieszczono kontur jednego z moskiewskich wieżowców projektu Rudniewa (należy do nich, m. In gmach Uniwersytetu im. Łomonosowa lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych), będących jednym z symboli stolicy ZSRS. Motywem przewodnim jest jednak odwołanie do pokoju. Plakat podziemny przedstawia z kolei czołg, którego lufy stylizowano na te same olimpijskie kółka. Umieszczenie maszyny wojskowej celującej w oglądającego przypomina, że tenże odwołujący się do pokoju ZSRS w trakcie igrzysk prowadził wojnę w Afganistanie.

Zadanie 27: Konspekty wypracowań na tematy z tego zadania znajdziecie tutaj!

Matura z historii 2017 – klucze odpowiedzi:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone