Mennica Celtów w Kaliszu?

opublikowano: 2007-10-20 23:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kaliscy archeolodzy znaleźli monetę celtycką wykonaną ze stopu złota i srebra oraz fragment pręta, który mógł być przygotowany do przetopienia na krążek menniczy.
REKLAMA

Te dwa zabytki oraz znaleziona w ubiegłym stuleciu gliniana płytka z wgłębieniami, służąca zapewne właśnie do odlewania krążków, mogą świadczyć o istnieniu w tym miejscu mennicy Celtów. Podobne zabytki odkryto w czasie wykopalisk w Krakowie.

Na razie znaleziska są poddawane badaniom laboratoryjnym. Jeżeli na glinianej płytce zostaną wykryte ślady złota, potwierdzą się przypuszczenia, że podkaliska mennica była najstarszą w tej części Polski i o ponad tysiąc lat wyprzedzała pierwsze mennice piastowskie.

To nie koniec odkryć w Kaliszu. Na badanym terenie archeolodzy wykopali także cmentarzysko kultury pomorskiej z VII–III wieku p.n.e. W jednym z grobów znajdowała się popielnica, w której natrafiono na 3 pochówki wskazujące na grób rodzinny.

źródło: onet.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone