„Miasto na szklanych negatywach”. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera

opublikowano: 2009-02-21 02:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na wystawie w warszawskim Domu Spotkań z Historią będzie można zobaczyć prawie 100 zdjęć znanego niemieckiego fotoreportera. W czasie I wojny światowej zatrzymał się on wraz z wojskami niemieckimi w Warszawie i wykonał blisko 60 zdjęć miasta, które stanowią główną część ekspozycji.
REKLAMA

Zaprezentowane zostaną również fotografie Römera z Berlina oraz terenów dzisiejszej Białorusi. Fotografie warszawskie nie były dotąd publikowane. Fotograf na szklanych negatywach zapisał obraz Warszawy w latach wojny. Ze zdjęć wyłania się wielowymiarowy obraz historii stolicy: widać zarówno znane budynki, które stały się siedzibą nowych władz miasta, jak i biedę żydowskich dzielnic, rodzinne sklepiki, i codzienność okupowanej Warszawy. Warszawski folklor i biedota, wraz z barwnymi postaciami Warszawy i zaułkami fascynowały Römera. Trudno na jego fotografiach wypatrzyć ślady wielkomiejskiego życia. Ekspozycję uzupełniają cytaty z ówczesnej prasy („Tygodnik Ilustrowany”, „Gazeta Poranna 2 Grosze”), fragmenty wspomnień świadków, dokumenty oraz komentarze varsavianistów, rozszerzające wiedzę o mieście pod rządami ówczesnego niemieckiego gubernatora, von Beselera. Römera polityka i odbudowa państwa polskiego nie interesowały, jednak jego zdjęcia, przedstawiające znane gmachy – Zamek, Ratusz, Bibliotekę Uniwersytecką, Teatr Wielki – stanowią symboliczną ilustrację dokonujących się przemian.

Jedna z fotografii prezentowanych na wystawie. Zobacz więcej na stronie DSH.

Wystawa „Miasto na szklanych negatywach” będzie trwać od 26 lutego do 5 kwietnia, wtorek-piątek: 10.00-18.00, sobota-niedziela: 11.00-17.00 (oraz podczas spotkań wieczornych w DSH). Wstęp wolny. Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone