Międzynarodowa uczta dla kinomanów

opublikowano: 2007-10-11 20:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Już po raz 23. w Warszawie odbędzie się przegląd produkcji filmowych z całego świata. W repertuarze jak zwykle znajdą się filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Sto dziewięćdziesiąt różnorodnych propozycji będzie można zobaczyć w kilku warszawskich kinach w dniach 12–21 października br..
REKLAMA

Według informacji, którą Histmag.org otrzymał z biura Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w trakcie tegorocznej imprezy zobaczymy filmy z 55 krajów, w tym m.in. z Filipin, Boliwii, Sri Lanki, Kambodży i Urugwaju. Obrazy te wybrano spośród setek nowych zgłoszeń, jak również z programu najważniejszych festiwali międzynarodowych.

Jak zapewnia organizator, Warszawska Fundacja Filmowa, festiwal jest jedyną i niepowtarzalną okazją do obejrzenia wielu filmów, które nigdy nie trafią do polskich kin.

Na stronach Festiwalu (http://www.wff.pl) znajdziemy m.in. filmowy zwiastun imprezy.

Konkursy, konkursy…

Filmy będą wyświetlane w ramach czterech sekcji konkursowych.

  • Międzynarodowy Konkurs „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy” – już po raz szósty jury wybierze najlepszego spośród twórców stawiających swoje pierwsze kroki w twórczości reżyserskiej (w tej kategorii startować mogą wyłącznie pierwsze lub drugie filmy danego reżysera), zwycięzca otrzyma Grand Prix NESCAFÉ ;
  1. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych – będzie to druga edycja tego konkursu.

Nowością tegorocznego festiwalu są dwie kolejne sekcje konkursowe:

  • Konkurs Warszawski, w ramach którego o główną nagrodę będzie walczyć 13 filmów fabularnych z całego świata;
  • Wolny Duch to konkurs dla twórców niezależnych, zbuntowanych i nowatorskich.

Poza wymienionymi konkursami, zostaną również przyznane nagrody: dla najlepszego debiutu z Europy Środkowej i Wschodniej (wybranego przez jury FIPRESCI – Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) oraz Nagroda Publiczności – już po raz dwudziesty przyznawana prezentowanym obrazom filmowym przez widzów festiwalu.

Co ciekawego...

Widzowie 23. edycji festiwalu będą mieli również okazję obejrzeć pokazy filmowe prezentowane w ramach pięciu sekcji niekonkursowych: Mistrzowskiego Dotknięcia, Odkryć, Panoramy Niemieckiej, Filmów Krótkometrażowych oraz Premier Sezonu 2007/2008.

Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na kilka wydarzeń festiwalowych. Wśród nich istotną rolę odgrywają trzy filmy dokumentalne dotyczące Armenii — kraju o długiej i tragicznej historii. Mowa tu o „Opowieści o ludziach w czasie wojny i pokoju”, „Rozwrzeszczanych” i „Dotknięciu kamieni czasu”.

Według informacji otrzymanej z biura festiwalu warte zainteresowania w trakcie 23. Warszawskiego Festiwalu Filmowego są również filmy estońskie. Aż cztery z nich zostaną zaprezentowane w trakcie pokazów festiwalowych: „186 kilometrów”, „Klasa”, „Magnus” i „Śpiewająca rewolucja”. — „Estońska Eksplozja” – te słowa najlepiej opisują fenomen liczącego półtora miliona mieszkańców państwa, w którym powstaje zaledwie kilka filmów rocznie. Filmy te jednak trafiły w tym roku do programów wielkich międzynarodowych festiwali – Cannes, Wenecji i Karlowych Warów.

REKLAMA

Polskę na tegorocznym festiwalu reprezentować będą dwa filmy z 2007 r.: „Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego oraz „Pokój szybkich randek” autorstwa Anny Maliszewskiej.

W trakcie dziesięciu dni festiwalowych Warszawę odwiedzi ponad stu gości z całego świata: reżyserów, aktorów i innych osób związanych z kinem. Spotkania z gośćmi odbywać się będą bezpośrednio po projekcjach filmów w salach kinowych oraz w EMPIK-u przy ul. Marszałkowskiej 116/122. Szczegóły dostępne będą na stronie WFF oraz na tablicach ogłoszeń w kinach festiwalowych.

Nie tylko filmy…

Podczas festiwalu zostaną zorganizowane liczne imprezy towarzyszące, takie jak: warsztaty dziennikarskie prowadzone przez najwyższej klasy fachowców z różnych krajów oraz warsztaty montażu filmowego, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Montażystów. W czasie drugiego z wymienionych warsztatów pokazany zostanie film dokumentalny „Murch”, w którym Walter Murch — jeden z najsłynniejszych montażystów filmowych na świecie („Czas Apokalipsy”, „Nieznośna lekkość bytu”, „Ojciec chrzestny III”) — zdradza kulisy swojego zawodu. Autorzy filmu – Edie i David Ichioka będą obecni na pokazie i odpowiedzą na pytania widzów.

W trzeciej edycji Regionalnych Targów Filmowych — CentEast Market Warsaw swój udział zapowiedziało około dwustu dystrybutorów, producentów, sprzedawców, redaktorów programowych stacji telewizyjnych, zainteresowanych produkcjami z Europy Środkowej i Wschodniej. W programie imprezy przewidziane są: projekcje filmów (skończonych oraz projektów w trakcie realizacji), prezentacje projektów filmowych, dyskusje panelowe. Jak przekonują organizatorzy, targi są doskonałą okazją do promocji polskiego kina za granicą.

Tegoroczne pokazy festiwalowe odbędą się w czterech warszawskich kinach: Multikino Złote Tarasy (otwarcie Festiwalu), Kinoteka, Luna i Palladium.

Od jutra (i przez cały czas trwania festiwalu) bilety będą do kupienia w Kinotece (tylko na dzień następny) oraz w kasach poszczególnych kin na projekcje festiwalowe w danym dniu.

Ceny biletów:

bilety na seanse o godz. 9, 11 i 13.30: 10 zł;

bilety na seanse o godz. 16, 18.30 i 21: 15 zł.

Szczegółowy program oraz inne informacje dotyczące imprezy dostępne na stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego (http://www.wff.pl).

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone