Minowy problem

opublikowano: 2006-10-07 23:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Polska obok Indonezji i Wysp Marshalla nie ratyfikowała konwencji ottawskiej, na mocy której zobowiązała się do niestosowania min przeciwpiechotnych. Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie zostanie to dokonane – informuje tygodnik „Polska Zbrojna”.
REKLAMA

Konwencja o niestosowaniu min przeciwpiechotnych została podpisana we wrześniu 1997 roku w Ottawie. Jej preambuła informuje, że konwencja skierowana jest na działania mogące zdecydowanie sprawić, by ustały cierpienia i straty w życiu ludzkim spowodowane przez miny przeciwpiechotne, które zabijają lub kaleczą każdego tygodnia setki osób, w większości niewinne osoby cywilne i bezbronne, zwłaszcza dzieci. Sygnatariusze umowy zobowiązani są do nieużywania tego typu broni, zlikwidowania zapasów i zaprzestania jej eksportowania. Ok. 40 państw nie przyłączyło się do tej konwencji – w Unii Europejskiej jest to Finlandia, a w NATO m.in. USA.

Polska od kilku lat rozważa ratyfikację konwencji. Jednak aby tego dokonać, należy starannie się przygotować. Priorytetem jest zniszczenie arsenału wynoszącego ok. 950 tys. sztuk min przeciwpiechotnych, a także przestawienie się na produkcje tzw. „min kierowanych”, dozwolonych przez konwencję. Jak donosi „Polska Zbrojna”, rząd i Ministerstwo Obrony Narodowej nie podjęło decyzji w tej sprawie. Rząd planuje rozpatrzenie sprawy do końca roku, natomiast pojawiają się głosy o przesunięciu ratyfikacji o kilka lat.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone