Monika Neumann – „Przemilczane” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-02-19 09:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Tragiczne wydarzenia często okryte są milczeniem. Szczególnie, jeśli czyjeś wspomnienie przynosi ból. Jednak bywa i tak, że milczy się o rzeczach strasznych, zbiorowej odpowiedzialności za śmierć.
REKLAMA

Monika Neumann – „Przemilczane” – recenzja i ocena

Monika Neumann
„Przemilczane”
nasza ocena:
9/10
cena:
39 zł
Wydawca:
Silesia Progress
Okładka:
twarda
Liczba stron:
156
ISBN:
978-83-65558-45-9

Monika Neumann jest absolwentką Instytutu Filologii Germańskiej w Opolu. Zadebiutowała w 2010 r. powieścią dla dzieci Ann Luiza Mond i Przepowiednia Sprawiedliwości. Teraz do rąk czytelników trafia jej pierwsza opowieść dla dorosłych.

Fyrtacka ma tak naprawdę na imię Paul, ale nikt o tym zdaje się nie pamiętać. Gadatliwy, szczery, uprzejmy i wnoszący dużo radości syn starego Paulka Stanoscha mieszka w małej wsi w okolicy Kluczborka. Czas jest szczególny, ponieważ trwa wojna, a Trzecia Rzesza upomina się o każdego chłopskiego syna w odpowiednim wieku. Co i rusz z chałup znikają kolejni młodzieńcy. Pozostałą po nich pustkę wypełniają dziewczęta z Reichsarbeitsdienstu (RAD). Ich coraz bardziej zauważalna liczba tylko pogłębia smutek we wsi, a sytuacji nie polepszają napływające co i rusz informacje o czyjejś śmierci lub potwornym okaleczeniu.

Mundury RAD kojarzone są z zapowiedzią czyjegoś zgonu. Do tego od płota do płota biegnie plotka o tym, co nocami wyprawia się w zajmowanym przez dziewczęta dworze. Jednak zbiorowo się milczy, nie komentuje i nie przeciwdziała. W milczeniu patrzy się znacząco.

Jednak zupełnie inaczej rzecz ma się z Annemarie, która została przydzielona do gospodarstwa Stanoschów. Płomiennoruda dziewczyna wzbudza entuzjazm Fyrtacki i równie gwałtowną niechęć jego matki. Okaże się, że ten kolor włosów, najpiękniejszy na całym świecie – jak mawia stary Paulek, jest kluczem do przemilczanej rodzinnej tragedii. To tylko wstęp, do tego co wydarzy się pewnej nocy. Wkrótce cała wieś będzie miał o czym zbiorowo milczeć, chcąc ową ciszą wymazać czyjąś obecność, a także własna winę: winę wpierw milczenia, a później zwierzęcego działania. Jednak płomiennorude włosy wrócą, by nie pozwolić niczego zamilczeć na śmierć.

Przemilczane to książka trudna w odbiorze. Pozornie lekka opowiastka o wojennej miłości dwojga młodych ludzi, której niechętna jest rodzina i społeczność staje się wymagającym od czytelnika studium ludzkich zachowań, a także psychologii tłumu. Skupienie potrzebne jest również do przebrnięcia przez dialogi pisane po polsku, niemiecku oraz w ślonskiej godce (dwa ostatnie zawierają przypisy z tłumaczeniem). Jednak tylko taki zabieg może w całości oddać atmosferę panującą we wsi oraz przedstawić uczucia jej mieszkańców.

Biorąc pod uwagę, że dla Moniki Neumann jest to debiut jeśli chodzi o zwartą formę pisarską, a do tego snuje opowieść osadzoną na terenie, którego historia i mieszkańcy są przemilczani i dopiero od niedawna mówi się o ich przeszłości, recenzowana pozycja jest ze wszech miar godna polecenia. Warto poświęcić odrobinę energii by sprostać wyzwaniom językowym i poznać kim są Przemilczane. A później przemyśleć, do czego prowadzi uporczywe milczenie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Moniki Neumann „Przemilczane”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone