Muzeum Przyrodnicze UŁ po metamorfozie, na wystawie 1,5 tys. gatunków zwierząt

opublikowano: 2019-02-14 10:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Około 1,5 tys. gatunków zwierząt, w tym szkielet niedźwiedzia jaskiniowego i bogatą kolekcję spreparowanych ptaków, będzie można zobaczyć wkrótce w odrestaurowanym i rozbudowanym Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego.
REKLAMA

Muzeum Przyrodnicze UŁ przeszło gruntowną modernizację i rozbudowę. Oficjalne zakończenie projektu zaplanowano na połowę lutego, a swoje podwoje dla zorganizowanych grup zwiedzających placówka ma otworzyć z początkiem marca – powiedział PAP kierownik muzeum prof. Jerzy Nadolski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Dla zwiedzających przygotowano zupełnie nową wystawę pod hasłem „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń”. Jest ona próbą ukazania różnorodności biologicznej zwierząt w aspekcie ich przystosowania do zmieniających się warunków środowiska. „Na wystawie jest wyraźnie zaznaczony aspekt ewolucyjny życia na Ziemi” – podkreśla szef placówki.

Całość ekspozycji została podzielona na działy. W holu głównym prezentowane są historyczne uwarunkowania i wyjaśnienia różnorodności świata zwierząt. „Prezentujemy tu szkielety kręgowców, głównie ssaków i pokazujemy wspólne cechy pewnych grup zwierząt: elementy kostne, podobne kończyny czy budowę czaszki” – dodał prof. Nadolski.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego (fot. Piastu, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Ponadto prezentowane są tu życiorysy i osiągnięcia kilku czołowych badaczy przyrody m.in. autora teorii ewolucji Karola Darwina.

Kolejna część ekspozycji to wystawa paleontologiczna mająca przybliżyć wybrane elementy z historii Ziemi. To opowieść o procesie tworzenia się skamieniałości i ich znaczeniu dla badań i oceny przebiegu historii Ziemi przez setki milionów lat.

„W oparciu o skamieniałości pokazujemy przykłady rekonstrukcji prehistorycznych gatunków zwierząt, a dokładniej, jak mogły one wyglądać miliony lat temu. Dla lepszego zobrazowania prezentujemy je w postaci dioram – zwierzęta są przedstawione na dnie morskim, aby przybliżyć zwiedzającym charakter i wygląd tego środowiska” – dodał szef placówki.

Największa część wystawy ukazuje systematykę zwierząt i zróżnicowanie gatunkowe kręgowców i bezkręgowców – od najprostszych organizmów, czyli gąbek, po najbardziej skomplikowane – ssaki. Zobaczyć można tu m.in. zbiory muszli i owadów, ptaków z obszaru Palearktyki, a także dioramy z przedstawieniem rafy koralowej. Z kolei okazy pingwinów umożliwią pokazanie środowiska Antarktyki, ze szczególnym uwzględnieniem Antarktydy.

Dioramy stanowią także ostatnią część ekspozycji. Ukazują one zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata. Można tu zobaczyć m.in. fragment sawanny afrykańskiej z ciekawą kolekcją antylop czy las borealny charakterystyczny m.in. dla Polski i ogólnie dla obszaru klimatu umiarkowanego z półkuli północnej. „Myślimy, że właśnie ta część ekspozycji cieszyć się będzie największą popularnością” – ocenił prof. Nadolski.

REKLAMA

Wśród najciekawszych eksponatów naukowiec wymienia bogatą kolekcję spreparowanych ptaków, zwłaszcza drapieżnych. W jego ocenie jest to jedna z bardziej zwartych, ciekawych i bogatych kolekcji ptaków, szczególnie gatunków z obszaru Palearktyki, czyli m.in. Europy i północnej Azji.

„Prezentujemy ok. 600 gatunków ptaków – to duża liczba jak na tego typu możliwości muzealne. Okazy są w bardzo dobrym stanie, są dobrze spreparowane. Niektóre pochodzą jeszcze z przełomu XIX i XX wieku, więc kolekcja ma także charakter historyczny. Dla osób zainteresowanych ornitologią na pewno jest ona bardzo wartościowa” – podkreślił naukowiec.

Muzeum Przyrodnicze UŁ słynie też z posiadania szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego. Szkielet odnalazł w latach 20. XX wieku były dyrektor muzeum Edward Potęga w Kopie Magury w Tatrach. „Zrekonstruował on szkielet i w tej chwili jest to czołowy eksponat prezentowany na naszych wystawach” – dodał kierownik łódzkiego muzeum.

Muzeum mieści się w łódzkim Parku im. Henryka Sienkiewicza (fot. Maciek Szostek, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Prof. Nadolski podkreśla, że Muzeum Przyrodnicze jest placówką Uniwersytetu Łódzkiego, co sprawia, że poza klasyczną rolą muzealną i działalnością wystawienniczą, jego zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i szeroko pojęta dydaktyka, również na szczeblu akademickim.

Istotną rolą placówki jest także gromadzenie kolekcji, czyli przechowywanie zbiorów pochodzących w dużym stopniu z badań naukowych prowadzonych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Obecnie muzealne zbiory liczą ponad 100 tys. okazów, z czego na wystawie prezentowana jest zaledwie niewielka ich część – ok. 1500 gatunków.

„To jest tylko kropla w morzu naszych możliwości. Tym niemniej ta kropla dość dobrze reprezentuje nasze zbiory, a przede wszystkim bogactwo zróżnicowania gatunkowego zwierząt na świecie” – podsumował prof. Jerzy Nadolski.

Muzeum Przyrodnicze to jednostka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jest jednym z najstarszych ośrodków muzealnych w Łodzi, kontynuując tradycje powstałego w 1930 r. Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego. Jego siedzibą są zabytkowe budynki w Parku Sienkiewicza, które po dwuletniej modernizacji zostały odrestaurowane i wzbogacone o nowoczesny łącznik. Projekt remontu i przebudowy został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Jego łączna wartość to ponad 12,3 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła niemal 4,3 mln zł.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Kamil Szubański

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone