„Nasze korzenie” - red. J. Borzyszkowski, T. Rembalski – recenzja i ocena

opublikowano: 2012-03-04 18:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Każda rodzina posiada swoją historię. Historie te są mniej lub bardziej zawikłane, a na ich kartach zapisały się zarówno wielkie, jak i małe czyny. Każda z nich warta jest poznania, w każdej możemy odnaleźć kawałek swojej przeszłości. Tym bardziej, że i my kiedyś staniemy się częścią historii swoich rodów. _Nasze korzenie_ przedstawiają badania genealogiczne nad rodzinami kaszubskimi.
REKLAMA
„Nasze korzenie. Wokół poszukiwań genealogicznych rodzin pomorskich, tom II
cena:
25 zł
Wydawca:
Instytut Kaszubski
Okładka:
miękka
Liczba stron:
150
Redakcja:
Józef Borzyszkowski, Tomasz Rembalski
ISBN:
978-83-89079-67-1

Artykuły zawarte w niniejszym tomie zostały wygłoszone na II Seminarium Genealogicznym, zorganizowanym przez Instytut Kaszubski w 2008 roku. Pierwsza część to referaty o charakterze merytorycznym, wśród nich znajdziemy m.in. wielce przydatne teksty: Wojciecha Beszczyńskiego Digitalizacja i indeksowanie ksiąg metrykalnych na Pomorzu – jedne z głównych celów Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, czy też Tomasza Rembalskiego Kaszubsko-pomorskie „pozamaterialne” źródła archiwalne do ustalania faktów genealogicznych. Wybrane przykłady w XVIII i XIX wieku. Dzięki wstępnym artykułom czytelnicy zapoznają się z metodologią badań, otrzymają wskazówki, z jakich rodzajów źródeł najlepiej korzystać przy własnych badaniach, a także gdzie można je znaleźć. Druga część publikacji zawiera opisy własnych badań genealogicznych prowadzonych przez referentów.

Nasze korzenie. Wokół poszukiwań genealogicznych rodzin pomorskich to pozycja ciekawa nie tylko z perspektywy badaczy kaszubszczyzny, ale także początkujących genealogów. Przydatna jest pod kątem zapoznawania młodych badaczy z metodami pracy i ukazuje etapy zawartych w tytule książki „poszukiwań genealogicznych”.

Wyniki badań ubarwione są dużą ilością unikatowych zdjęć pochodzących z rodzinnych zbiorów. Autorzy zagłębiali się w źródła archiwalne, dokumenty i inne źródła drukowane, zbierali pamiątki rodzinne – wszystko po to, aby przybliżyć czytelnikowi dzieje swoich rodów. Jednocześnie jest to także przykład, w jaki sposób my sami moglibyśmy opisywać rodzinne historie, na co powinniśmy zwracać uwagę przy własnych badaniach genealogicznych. Wielką zaletą tejże publikacji jest lekki język i przystępna forma – autorzy zamykają swoje badania w krótkich artykułach, wzbogaconych o liczne archiwalne materiały ilustracyjne.

Nasze korzenie (zarówno wydany w 2006 roku tom I, jak i omawiany tom II) służą wielką pomocą pomorskim genealogom, a jednocześnie obrazują, w jaki sposób prowadzić własne badania nad rodami, na jakich płaszczyznach się skupiać, na co zwracać uwagę. W mojej ocenie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego genealoga kaszubskiego.

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Alicja Młyńska
Magister historii oraz absolwentka studiów kulturoznawczych I stopnia. Interesuje się historią lokalną, lotnictwem, sztuką sepulkralną i symboliką nagrobną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone