Neptun okiem Galileusza

opublikowano: 2009-07-21 04:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Według profesora Davida Jamiesona z Uniwersytetu w Melbourne, Galileusz był odkrywcą planety Neptun. Zgodnie z jego teorią, włoski uczony wspominał o planecie w swoich notatkach z 1612 roku.
REKLAMA
Galileusz (1564 - 1642)

Jeśli teoria potwierdzi się, odkrycie wielkiego, włoskiego astronoma, wyprzedzi o 234 lata odkrycia Johna Coucha Adamsa i Urbaina Le Verriera. Od dawna prowadzony jest spór o to, któremu z panów przypisać zaszczyt odkrywcy.

W notatkach Galileusza, spisywanych w latach 1612-1613, można natknąć się na uwagi dotyczące księżyców Jowisza. Galileo utrwalił także pozycję gwiazdy, która nie figuruje we współczesnych katalogach. Od kilku dekad wiadomo, że opisywanym obiektem był właśnie Neptun. Symulacje komputerowe potwierdziły taką możliwość. Galileusz mógł widzieć wspomnianą planetę jako bladą gwiazdę.

Neptun okiem Voyagera 2

Włoch miał także zauważyć, że domniemana gwiazda porusza się, względem innej. Według prof. Jamiesona, fakt ten dowodzi odkrycia Galileusza. Gwiazdy nie zmieniają swej pozycji w ciągu kilku dni, w przeciwieństwie do planet.

Teoria oparta jest na notatnikach włoskiego astronoma, a dokładniej na czarnej kropce przy jednym z rysunków nieba, której umiejscowienie odpowiada prawidłowej pozycji Neptuna. Zdaniem uczonego, Galileusz powrócił do zapisków, by odnotować miejsce w pobliżu Jowisza, w którym widział poruszający się obiekt. Wcześniej astronom nie zwracał na "gwiazdę" większej uwagi.

Teoria czeka na weryfikację.

Źródło : http://www.thetechherald.com/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Andryszek
Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone. Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich. Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone