Nie milknie spór o miejsce urodzin Marco Polo

opublikowano: 2011-04-26 15:42
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W chińskim mieście Yangzhou działalność zainaugurowało muzeum poświęcone Marco Polo (1254–1324). Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż otwarcia placówki dokonał były prezydent Chorwacji Stjepan Mesic. Podczas przemówienia polityk nawiązał do jednej z teorii na temat pochodzenia słynnego podróżnika podkreślając, iż urodził się on w Chorwacji.
REKLAMA
XVI-wieczny portret Marco Polo

W Yangzhou we wschodnich Chinach (w prowincji Jiangsu) oddano do użytku nowe muzeum poświęcone podróżnikowi Marco Polo, który przebywał we wspomnianej miejscowości w latach 1282–1284. W uroczystości otwarcia placówki uczestniczył były prezydent Chorwacji Stjepan Mesic. Wykorzystując fakt, iż po dziś dzień w nauce nie istnieje całkowita zgodność co do miejsca narodzin słynnego podróżnika, polityk określił go mianem: urodzonego w Chorwacji odkrywcy świata, który otworzył Europie drogę do Chin.

Chorwacki polityk nawiązał w swej wypowiedzi do teorii, w myśl której miejscem urodzenia Marco Polo było miasto Korčula (wł. Curzola) znajdujące się na chorwackiej wyspie o tej samej nazwie. Zwolennikiem tego poglądu jest m.in. dr Živan Filippi. Zdaniem badacza z Chorwacji, we wspomnianej miejscowości rodzina Polo (w tym czasie nazwisko mogło przybierać różnorakie formy, m.in. Pilic, Paulovic, Pavlovic, De Polo, Di Polo bądź Depolo) zamieszkiwała od XIII stulecia, czego dowodzić mają dokumenty z miejscowych archiwów (badacz twierdzi, że najstarszy dokument, w którym znajduje się wzmianka na temat rodziny podróżnika pochodzi z 1400 r., z kolei następny z 1430 r.). Ojciec odkrywcy Nicolo oraz wuj Maffeo, którzy pochodzili z dalmatyńskiego miasta Šibenik, wielokrotnie podróżowali do Wenecji, gdzie trudnili się handlem.

Dom w Korčuli – jedno z potencjalnych miejsc narodzin Marco Polo (fot. Henryart , na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Przypomnijmy, że według przeciwników powyższej teorii Marco Polo urodził się w Wenecji. Nie podlega dyskusji, iż posiadał on obywatelstwo weneckie (wyspa Korčula należała wówczas do Republiki Weneckiej), w Wenecji także doczekał się kresu swego życia. Co ciekawe jednak, w weneckich archiwach brak jakichkolwiek wzmianek na temat miejsca narodzin słynnego podróżnika.

Jak na wystąpienie chorwackiego polityka zareagowano na Półwyspie Apenińskim? Włoska prasa określiła całe zajście mianem „absurdalnego” uznając je za prowokację. Zasugerowała tym samym, że spór na temat miejsca urodzenia odkrywcy nabrał politycznego podtekstu.

Na łamach poczytnego dziennika „Corriere della Sera” ukazał się artykuł, w którym czytamy: Przypisywanie narodowości chorwackiej Marco Polo lub komukolwiek innemu, kto urodził się wówczas na wyspie [Korčuli – W. K.] tylko dlatego, że dziś jest ona częścią Chorwacji to skrajne naginanie faktów historycznych. Włoscy dziennikarze porównują casus podróżnika do włoskiego bohatera narodowego Giuseppe Garibaldiego, który – mimo iż urodził się w Nicei – nigdy nie był uznawany za Francuza.

Źródła: telegraph.co.uk ; korcula.net.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone