Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej | spotkanie online

opublikowano: 2022-04-13 05:02— aktualizowano: 2022-04-20 05:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
21 kwietnia o godz. 18.00 Instytut Pileckiego zaprasza na kolejną dyskusję z serii „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”. Jak wyglądała powojenna sowiecka eksploatacja Dolnego Śląska? Gdzie, oprócz Miedzianki, wydobywano uran? Co pozostało po dawnych kopalniach? Na te i inne pytania odpowiedzą profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Robert Klementowski oraz dr hab. Tomasz Głowiński. Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Zawistowski z Instytutu Pileckiego.
REKLAMA

Dolnośląski Kupferberg przed drugą wojną światową był najmniejszym z niemieckich miast. Dawna osada górnicza – od średniowiecza wydobywano tam miedź – na początku XX wieku przekształciła się w uznany turystyczny kurort, w którym mieściło się kino, słynny w okolicy browar oraz liczne gospody. Po wojnie Miedzianka, bo taką polską nazwę miejscowość otrzymała, znalazła się w granicach Polski. To wówczas ponownie otwarto dawne sztolnie. W 1948 roku Sowieci w tajemnicy rozpoczęli tam poszukiwania uranu, który następnie trafiał do Związku Sowieckiego na potrzeby programu nuklearnego. Kopalnia była tajemnicą – w spisie powszechnym z 1950 roku funkcjonowała jako „Fabryka Papieru Janowice”. Rabunkowe prace podziemne zakończono w 1954 roku, jednak ich skutki przesądziły o losie Miedzianki. Zapadające się domy i sklepy zaczęto wyburzać. W 1967 roku wysadzono w powietrze kościół ewangelicki, a pięć lat później zarządzono przesiedlenie mieszkańców do dzielnicy Zabobrze w Jeleniej Górze. Większość domów została rozebrana, teren Miedzianki planowano zalesić, a drogę zlikwidować. Miasto zostało skazane na zapomnienie i w połowie lat 70. niemal zniknęło z powierzchni ziemi.

Aby poznać tę fascynującą historię, wystarczy wziąć udział w spotkaniu online w czwartek 21 kwietnia o godz. 18.00.

Transmisja spotkania będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku oraz na platformie zoom. Link do rejestracji.

Dr hab. Robert Klementowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – historyk specjalizujący się w powojennej historii Polski. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień historii politycznej i gospodarczej XX wieku, antropologii pamięci, fotografii, historii literatury. Autor m.in. monografii „W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948–1973”, „Atomowa tajemnica Sudetów”.

Dr hab. Tomasz Głowiński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – historyk specjalizujący się w historii Polski i historii powszechnej XIX-XX wieku, a także historii gospodarczej Polski XX wieku oraz współczesnej historii wojskowości; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Autor m.in. biografii „Feliks Młynarski 1884-1972”.

Dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH – historyk, doktor ekonomii i doktor habilitowany historii. Pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH oraz Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor i współautor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii gospodarczej, społecznej i politycznej Polski w XX wieku.Spotkanie jest kolejnym z cyklu dyskusji „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”, w którym Instytut Pileckiego odsłania najciekawsze karty z historii polskiej gospodarki.

Poprzednie spotkania z cyklu można obejrzeć na profilu YouTube Instytutu Pileckiego.

Zapraszamy też na profil Instytutu Pileckiego na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone