Nieznana grafika wróciła do Gdańska

opublikowano: 2011-03-31 08:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafiła grafika nieznanego autora, zaginiona w 1945 roku, ukazująca Bazylikę Mariacką.
REKLAMA

Do gdańskiego muzeum grafikę nieznanego autora i o nieoszacowanej dotąd wartości przekazał dawny mieszkaniec Wolnego Miasta Gdańska Georg Herholz. Stał się on posiadaczem wizerunku Bazyliki Mariackiej dzięki żołnierzowi Wehramachtu Karlowi-Heinzowi Börstingowi, przyjacielowi swojego ojca.

Podczas działań wojennych wiosną 1945 roku, jako miłośnik obrazów, wyciągnąłem z ram oryginalny miedzioryt z gdańskim kościołem św. Marii, noszący własnoręczny podpis artysty i ukryłem go w torbie na mapy. Obraz ten wisiał w budynku publicznym, w pokoju służbowym, w którym byłem zakwaterowany – tak w liście pisał Börsting.

Rzecznik prasowy Muzeum Monika Kryger opowiada o niezwykłej historii tej grafiki: Pan Herholz skontaktował się z nami zupełnie nieoczekiwanie. Przed przyjazdem do Polski poinformował nas tylko, że ma nam coś do przekazania. Chciał po prostu przynieść grafikę, położyć na biurku i wyjść. Rycina przez lata przechodziła z rąk do rąk. Bardzo się cieszymy, że kolejne pokolenie jej właścicieli zdecydowało się przekazać ją nam.

Po odpowiednich działaniach konserwatorskich rycina zostanie przedstawiona w Ratuszu Głównym Miasta.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Alicja Młyńska
Magister historii oraz absolwentka studiów kulturoznawczych I stopnia. Interesuje się historią lokalną, lotnictwem, sztuką sepulkralną i symboliką nagrobną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone