Niezwykłe odkrycie w Sandomierzu

opublikowano: 2010-02-04 14:26
wolna licencja
poleć artykuł:
W czasie prac renowacyjnych w prezbiterium sandomierskiej katedry odsłonięto w 2008 roku unikatowy na skalę Polski kolorowy fryz heraldyczny z lat 1406–1413.
REKLAMA
Katedra w Sandomierzu (fot. WM4034)

Jak informuje komunikat na stronie diecezji sandomierskiej 28 stycznia 2010 roku biskup sandomierski został powiadomiony przez prof. dr. hab. Jana Ptaka i dr. Tomisława Giergiela o zidentyfikowaniu w bazylice katedralnej w Sandomierzu fryzu heraldycznego z okresu bitwy pod Grunwaldem. Odkrycie było tematem ostatniego zebrania Polskiego Towarzystwa Heraldycznego

Znajdujący się ponad 3,5 metra nad posadzką i mierzący 6,7 metra kolorowy fryz przedstawia herb Orzeł Biały, trzy herby dynastyczne (Pogoń, Podwójny Krzyż i herb cylejski) oraz pięć herbów ziemskich: sandomierski, ruski, dobrzyński, kujawski i wielkopolski.

Obecność herbu cylejskiego pozwoliła datować całe wyrażenie na lata 1406–1413, kiedy to królową Polski i żoną Jagiełły była Anna Cylejska. Oznacza to, że odkryty w 2008 roku fryz jest najstarszym zbiorem kolorowych malowanych herbów państwowych i ziemskich w Polsce i jednym z najstarszych źródeł do poznania heraldyki polskiej w ogóle.

Jak piszą odkrywcy, Miejsce umieszczenia fryzu w całym zespole malowideł i wnętrzu kolegiaty, ich forma, wielkość i treść mówią, że odkryty został fragment królewskiej przestrzeni ceremonialnej (...). Poprzez usytuowanie symboli królewskich w świątyni władza monarchy doznawała sakralizacji. Sandomierskie wyrażenie heraldyczne jest też nośnikiem treści politycznych: symbolizuje panowanie króla i dynastii nad Polską i Litwą, a także jedność terytoriów wchodzących w skład państwa.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone