Nowe dokumenty w sprawie Katynia?

opublikowano: 2010-04-04 23:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Andriej Artizow, kierownik rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej, ujawnił na łamach „Rossijskoj Gaziety”, że odnaleziono nowe dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej.
REKLAMA

Wywiad, w którym znalazła się ta informacja, ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety, a już dziś znajduje się na jej stronie internetowej. Na pytanie o akta, które powinny jeszcze zostać odtajnione, by tragedia Katyńska nie ciążyła już na stosunkach polsko-radzieckich, Artizow odpowiedział, że praktycznie wszystkie (98%) archiwalia są już jawne i dostępne tak dla polskich, jak i pozostałych historyków (wyjątkiem są, jak wiadomo, materiały ze śledztwa prowadzonego w latach 90. przez rosyjską prokuraturę wojskową), a dodatkowo procedurę odtajniania przechodzi właśnie niewielki zbiór dokumentów, który nie zmienia sedna naszej wiedzy o tej zbrodni, ale pozwala uściślić liczbę zabitych i uzupełnić ich listę.

Szczegóły są na razie nieznane, możliwe jednak, że chodzi o tak zwaną białoruską listę katyńską, zawierającą nazwiska ponad 3800 osób aresztowanych po 17 września 1939 roku na terenach włączonych do ZSRR jako Zachodnia Białoruś. Wiadomo, że ludzie ci zostali przekazani w marcu 1940 roku NKWD, a ich dalszy los pozostaje nieznany. „Gazeta Wyborcza” informowała niedawno, że na polecenie Władimira Putina w rosyjskich archiwach trwają poszukiwania tej listy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone