O Hirszenbergu w Pałacu Poznańskiego

opublikowano: 2011-08-03 10:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejne warsztaty przybliżające sylwetki znanych Łodzian. Tym razem bohaterem prelekcji będzie postać Samuela Hirszenberga, malarza i artysty.
REKLAMA

W najbliższą niedzielę, 7 sierpnia 2011 r., o godzinie 12:00 Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na warsztaty dla dorosłych i młodzieży Ziemia Obiecana Samuela Hirszenberga. Inspiracją dla nich jest cykl symbolicznych malowideł autorstwa Samuela Hirszenberga zdobiących dużą Salę Jadalną Pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – siedzibę muzeum.

Dzieła urodzonego w 1865 r. w Łodzi artysty – adepta krakowskiej SSP – wykazywały dużą różnorodność stylistyczną. Jego wczesną twórczość cechował popularny na ziemiach polskich realizm i symbolizm, które później ustąpiły miejsca ekspresjonizmowi. Tematyka obrazów oscylowała zaś często wokół scenek rodzajowych i tematyki żydowskiej. Ten smutek, zdradzający najbardziej podstawowy element jego duszy, z oblicza i sztuki jego nigdy nie znikał – pisał o malarzu Seweryn Gottlieb.

Za życia Hirszenberga jego obrazy wystawiano w Zachęcie oraz w Krakowie i Berlinie. Wiele podróżował. Długi czas mieszkał w Łodzi, by w ostatnich latach życia osiąść w Jerozolimie, gdzie wykładał w Szkole Sztuki Bezalel. Zmarł w 1908 r.

Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich, poprowadzi Maja Jakóbczyk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Przemysław Piotr Damski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej, specjalista dziejów XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1871–1918. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego; wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie; współpracował ze Społeczną Akademią Nauk w Łodzi przy projekcie „Colonisation and Decolonisation in National History Cultures and Memory Politics in European Perspective”, nadzorowanym przez Universität Siegen (Siegen, Niemcy). Stypendysta Roosevelt Study Center (Middelburg, Holandia).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone