O Krzyżowej w Domu Spotkań z Historią

opublikowano: 2009-03-11 20:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau-Initiative Berlin, Dom Spotkań z Historią oraz Ośrodek KARTA zapraszają na wystawę _Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku_ oraz na związane z nią wydarzenia.
REKLAMA

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z siedzibą w Krzyżowej pod Wrocławiem, nawiązuje tradycjami do opozycyjnej organizacji antyhitlerowskiej założonej w czasie drugiej wojny światowej przez Helmutha Jamesa von Moltke (właściciela majątku w Krzyżowej-Kreisau). Fundacja działa na rzecz integracji europejskiej (szczególnie wśród dzieci i młodzieży) a także pielęgnuje pamięć o ruchu oporu i opozycji przeciwko reżimom totalitarnym XX wieku.

Wystawa Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku prezentować ma historię różnych grup oporu wobec totalitaryzmu – od postaci von Moltkego poprzez (często mniej znanych) działaczy antykomunistycznych: ks. Jana Zieję (AK-owca, współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela), Petra Hryhorenkę, Wasyla Stusa (Ukraina) czy Nijolé Sadunaité (Litwa). Swoje miejsce na wystawie znalazła także Fundacja „Krzyżowa”, której osiągnięcia prezentowane są w osobnej części ekspozycji.

Wystawa zorganizowana z okazji 20-lecia fundacji prezentowana będzie w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) do 5 kwietnia. Jej wernisaż odbędzie się 13 marca o godz. 18:00.

24 marca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie pt. Krzyżowa od podstaw – Krąg z Krzyżowej, Msza Pojednania i międzynarodowe spotkania młodzieży, poświęcone działalności fundacji w kontekście stosunków polsko-niemieckich, szczególnie spotkania w Krzyżowej pomiędzy premierem Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Helmuthem Kohlem z 1989 r. W spotkaniu udział wezmą red. Wojciech Wieczorek (były red. naczelny miesięcznika „Więź”, były ambasador RP w NRD po 1989 roku, współzałozyciel Fundacji „Krzyżowa”) oraz Annemarie Franke (dyrektor Fundacji „Krzyżowa”). Po spotkaniu projekcja filmów nt. działalności tej organizacji.

1 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie Wobec dyktatur podczas którego zaproszeni goście: (Stefan Niesiołowski oraz prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza) dyskutować będą o postawach opozycyjnych wobec nazizmu i komunizmu, etosie opozycjonisty, tradycji oporu w Niemczech i bloku sowieckim.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone