„Obcy mundur–dola taka…” – wystawa w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym

opublikowano: 2014-09-18 13:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W stulecie wybuchu I wojny światowej Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przypomina o Polakach z zaboru pruskiego, którzy wbrew swojej woli zostali żołnierzami armii niemieckiej. Wystawa zorganizowana jest pod patronatem portalu Histmag.org. Zapraszamy od 21 września!
REKLAMA
Wawrzyn Glura, Czesław Rutkowski, Franciszek Jeda w wojsku niemieckim; pod fotografią u dołu odręczny podpis: „Niech żyje Polska!?”, maj 1918 r.

„Obcy mundur – dola taka…” to kolejna wystawa, której zadaniem jest przypomnienie ważnej daty naszej historii. Tym razem w stulecie wybuchu I wojny światowej Wielkopolskie Muzeum Wojskowe pragnie przypomnieć i uczcić Polaków z zaboru pruskiego – wbrew swojej woli żołnierzy armii niemieckiej. Walczyli i ginęli nie za swoją Ojczyznę, ale w interesie państwa zaborczego, ponieważ byli jego obywatelami. Wielu z nich zdawało sobie z tego sprawę, dlatego życzyli zwycięstwa stronie przeciwnej. Wiedzieli również o tym, że w armii przeciwnika – Rosji – także walczą Polacy.

Wystawa rozpoczyna się pokazem pamiątek służby w wojsku pruskim do 1914 r. Są to fotografie i pocztówki wysyłane z garnizonów do domu, kufle i inne przedmioty pamiątkowe. Można zobaczyć także rząd na konia oraz kurtki mundurowe z tego okresu. O służbie w armii niemieckiej świadczą także liczne książeczki wojskowe dokumentujące wojenne losy ich właścicieli.

Obowiązkowa służba w armii niemieckiej sprzyjała germanizacji młodych Polaków. Przeciwdziałało temu wychowanie w rodzinie oraz organizacje społeczne, takie jak Towarzystwo Tomasza Zana, Sokół, Strzelec, a także skauting. O istnieniu tych organizacji świadczą nieliczne fotografie zachowane w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Rodzinny dom polski symbolizuje aranżacja przedstawiająca wnętrze mieszkalne, miejsce, gdzie się wychowywali, skąd szli na wojnę, dokąd pisali listy i wracali Polacy – żołnierze armii niemieckiej. Dom to nie tylko meble, ale także przedmioty codziennego użytku oraz liczne fotografie członków rodziny, w tym przypadku przede wszystkim żołnierzy. Znajduje się tu także ozdobny druk okolicznościowy, wysłany rodzinie żołnierza poległego na froncie, i zegar zawieszony na ścianie, odmierzający godziny i dni rozłąki.

Jan Wullert (po lewej) z kolegą służący w lotnictwie niemieckim, Legnica 18 października 1918 r.

Życie żołnierzy na froncie ilustrują liczne fotografie przesyłane do rodzin jako pocztówki, których w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego zachowało się bardzo dużo. Można je zobaczyć w powiększeniu na ścianie oraz w oryginalnej wielkości w gablotach. Pokazują one nie tylko żołnierzy, ale także sprzęt bojowy, warunki, w jakich mieszkali na froncie, a także ich samych w otoczeniu rodziny podczas urlopów. W ten sposób zostaną przypomniani nie anonimowi żołnierze, ale konkretne osoby – Leonard Simon, Michał Lorkiewicz, Włodzimierz Suchocki, bracia Muthowie, Stanisław Siuda, Jan Wullert, Wojciech Rybicki i wielu innych.

Obcy mundur – dola taka… Polacy z zaboru pruskiego w armii niemieckiej 1914–1918. W stulecie wybuchu I wojny światowej

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

21 września 2014 – 4 stycznia 2015

Kurator wystawy: Alina Sokołowska

Zdjęcia ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone