Odnaleziono wrak amerykańskiego okrętu sprzed 200 lat

opublikowano: 2011-01-12 22:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nurkowie odkryli wrak amerykańskiego okrętu USS Revenge, który zatonął u wybrzeży Rhode Island w 1811 r.
REKLAMA

W 1811 r. USS Revenge zatonął u wybrzeży Watch Hill (wsi wchodzącej w skład miasta Westerly) w stanie Rhode Island. Przyczyną katastrofy było zderzenie z rafą przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Na wrak okrętu, wewnątrz którego znajdowały się m.in. cztery armaty (o długości 106 cm), amunicja armatnia oraz kotwica, natrafiło dwóch nurków: Charles Buffum i Craig Harger. Odkrycia tego dokonali oni już w sierpniu 2005 r., jednak przez ponad 5 lat informację o tym zachowywali w tajemnicy. Dopiero kilka dni temu, po upływie 200 lat od zatonięcia okrętu, nurkowie poinformowali opinię publiczną o swoim znalezisku.

Bitwa o jezioro Erie (obraz pędzla Williama Henry'ego Powella, 1873 r.)

Dowódcą USS Revenge był Oliver Hazard Perry (1785–1819), komodor Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który wsławił się m.in. podczas zwycięskiej dla Amerykanów bitwy o jezioro Erie, stoczonej 10 września 1813 r. Uchodzi ona za jedno z ważniejszych starć zbrojnych podczas trwającej w latach 1812–1815 wojny amerykańsko-brytyjskiej.

Źródła: bbc.co.uk ; msnbc.msn.com.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone