Pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czekają na odbiór

opublikowano: 2015-03-31 18:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Czyli krótka historia odkrywania losów mojego pradziadka.
REKLAMA

Moi pradziadkowie Wacław Krajewski i Wanda z d. Wiktorowicz przed wojną mieszkali w Pawłowiczach na Wołyniu. W 1940 r. Wacław został aresztowany, a jego żona z dwójką dzieci wywieziona na Syberię. W tym momencie historia rozdzieliła ich na zawsze.

Do 2013 r. nasza rodzina była przekonana, że pradziadek został rozstrzelany – najprawdopodobniej w Łucku. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach na stronach archiwów, przestudiowaniu niezliczonych skanów dokumentów i pomocy internautów udało mi się ustalić imiona jego rodziców i datę urodzenia. Mając te dane byłam już pewna, że Wacław Krajewski był żołnierzem II Korpusu Polskiego, zginął we Włoszech w 1945 r. i jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima.

Zdjęcie górne: Wacław Krajewski (pierwszy z lewej), a także A. Batory, M. Żygaj i W.Gawlina). Zdjęcie dolne: Wacław Krajewski, Antoni Batory.

Pamiątki po 70 latach

Na stronę Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie trafiłam dopiero w grudniu 2014 r. Wejście w zakładkę „Depozyty”, sprawdzenie listy żołnierzy i niespodzianka: pamiątki po pradziadku czekają!

W CAW znajdują się depozyty po ok. 1600 żołnierzach, przekazane w 2003 r. przez Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa (Head of Defence Records MoD). Procedura odebrania depozytu jest niezwykle prosta:

  • rozmowa telefoniczna i umówienie terminu (dane kontaktowe na stronie CAW)
  • zgromadzenie dokumentów potwierdzających pokrewieństwo. W moim przypadku był to akt zgonu mojego dziadka (syna Wacława), akt urodzenia mamy i akt ślubu mamy (zmiana nazwiska). Depozyt odbiera żyjący krewny z najstarszego pokolenia.
  • podanie o wydanie depozytu z uzasadnieniem
  • wszystkie dokumenty i podanie zabieramy ze sobą do Warszawy.

2 lutego 2015 r. przekazano nam depozyt i po raz pierwszy, dzięki podpisanym fotografiom, zobaczyłam pradziadka. Każdy przedmiot brany do ręki to chwila niedowierzania ([Jak to możliwe po tylu latach!]) i wzruszenia ([Oddał życie za wolność]). Odzyskaliśmy część naszej rodzinnej historii zapisanej w pamiątkach: legitymacja i Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, legitymacja Odznaki za rany, baretka odznaczenia, legitymacja Odznaki Pamiątkowej 3 Dywizji Strzelców Karpackich, dziewięć fotografii, list, pocztówka z Jerozolimy z wstawionymi fotografiami, Krzyż Jerozolimski ze wstążką, skórzany portfel, słownik polsko-włoski, sygnet, metalowe ozdobne pudełko, medalion z metalu, metalowy krzyż, dwa różańce, 19 obrazków religijnych, scyzoryk, zestaw obrazków „Pamiątka z drogi krzyżowej Via Dolorosa”.

Akta wojskowe żołnierzy znajdują się nadal w Wielkiej Brytanii. Można zwrócić się o wydanie kopii (to będzie mój następny krok) na podany adres (źródło: CAW):

MINISTRY OF DEFENCE

APC POLISH ENQUIRIES

Building 28 B, RAF Northolf

West End Road

Ruislip

Middleesex HA4 6NG

Tel. 020 8833 8603 Fax: 020 8833 8866

e-mail: [email protected]

[email protected] (najprawdopodobniej to ten adres jest aktualny)

Życzę poszukującym dotarcia do celu!

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Izabela Nikitińska
Nauczycielka, od kilku lat zajmuje się badaniem historii swojej rodziny.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone