Pamięć.pl 4/2014

opublikowano: 2014-04-17 07:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Po II wojnie światowej przesunęły się granice Polski. Zmiany terytorialne pociągnęły za sobą migracje ludności – dobrowolne i przymusowe. Dla instalujących się właśnie w Polsce władz komunistycznych kłopotem było nie tylko polskie podziemie niepodległościowe, lecz także ukraińskie.
REKLAMA

Polityka odpowiedzialności zbiorowej to nieodłączny element działań reżimów totalitarnych – zastosowanie jej wobec Ukraińców miało rozwiązać problemy natury politycznej, etnicznej i politycznej. Jan Pisuliński pisze o przebiegu akcji „Wisła” i jej społecznych kosztach.

W numerze kwietniowym „Pamięci.pl” nie mogło zabraknąć tekstów o Zbrodni Katyńskiej. Ksiądz Zdzisław Peszkowski w relacji Tęsknota za Polską zwycięską opowiada o swoim pobycie w obozie jenieckim polskich oficerów w Kozielsku, z których niemal wszyscy zostali zamordowani w Katyniu. Z kolei Maciej Żuczkowski opisuje przypadek ofiary kłamstwa katyńskiego: radziecki żołnierz, Anatol Łarin, służył w pułku o nazwie „Mściciel Katynia”, wchodzącym w skład… armii Berlinga, podlegającej sowieckiemu dowództwu. Natomiast Krzysztof Łagojda odtwarza losy aresztowanego przez NKWD w 1939 roku polskiego policjanta Aleksandra Morżały, którego ślad urywa się w Mińsku.

Nieznane losy prawie 100 tys. cywilnych obywateli Republiki Korei, porwanych w trakcie wojny koreańskiej przez północnokoreańskie wojska komunistyczne to temat artykułu Lista koreańska Marka Hańderka.

Krystyna Budnicka opowiada o codziennym życiu w warszawskim getcie, sposobach i ludziach, dzięki którym udało się jej przetrwać dwa powstania.

Do numeru dołączyliśmy plytę DVD z filmem Jarosława Mańki i Macieja Gabrysy Święty Ogień.

Ponadto w numerze m.in.:

  • Akcja „Burza” na Białostocczyźnie
  • Negocjacje przy Okrągłym Stole w sprawie ordynacji wyborczej
  • Reforma skarbowo-walutowa Władysława Grabskiego
  • Kartki na kartki

Stałe działy:

  • Felieton: Przegrana Solidarność
  • Stop-klatka: Miejsca uświęcone krwią – o projektach miejsc pamięci
  • Z archiwum IPN: Bratnia współpraca – współdziałanie bezpieki PRL i NRD w walce z opozycją
  • Z bronią w ręku: „SU-czki” ze wschodu, czyli działo samobieżne SU-76
  • Orzeł Biały: Orły na policyjnych hełmach
  • Biblioteka IPN: Nowości wydawnicze Instytutu Pamięci Narodowej

… i wiele więcej

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone