Pancerny Dzień Dziecka

opublikowano: 2013-06-02 11:30
wolna licencja
poleć artykuł:
1 czerwca kojarzy się na ogół z zabawą, ciastkami i balonami. Są jednak miejsca, gdzie podchodzi się do tego wyjątkowego dnia w inny sposób, zapewniając dzieciom niecodzienne atrakcje. Jednym z nich jest Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
REKLAMA

Większość chłopców lubi bawić się żołnierzykami. Toczą zacięte walki na śmierć i życie broniąc poduszkowych wzgórz, rozgrywają pustynne boje w piaskownicach lub dokonują morskich inwazji pod czujnym okiem rodziców opalających się na plaży. Rozwój techniki komputerowej przeniósł większość tych zabaw w świat wirtualny. Procesory i karty graficzne umożliwiają graczom przeistoczenie się w wodzów armii z dowolnego okresu historii. Jednak nawet najdoskonalsza iluzja nie zastąpi jednak kontaktu z „żywą” historią i techniką.

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych imienia Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, wzorem poprzednich lat, zorganizowało w dniu 1 czerwca prezentację pojazdów militarnych znajdujących się w „Muzeum Broni Pancernej” oraz sprzętu będącego na wyposażeniu współczesnego Wojska Polskiego. Do CSWL przybyły również grupy rekonstrukcyjne i pasjonaci, ubarwiając obchody swoimi eksponatami pochodzącymi z rozmaitych epok, lub na nich wzorowanymi. W tym roku Dzień Dziecka połączono z uroczystościami z okazji święta 1 Batalionu Pancernego, stacjonującego w Poznaniu przed II wojną światową. Była to więc podwójna okazja do pokazania sprzętu ukrytego na co dzień za bramą koszar.

Na terenie CSWL znajduje się kilkadziesiąt czołgów, dział samobieżnych i wozów zabezpieczenia technicznego. Stoją tam haubice, wyrzutnie rakiet, ale i wagon z pociągu pancernego „Poznańczyk”. Część pojazdów należących do CSWL wzięła udział w paradzie obok wozów należących do innych instytucji i organizacji. Przed publicznością przejechały m.in. T-34/85, Sherman Firefly, T-70, replika samochodu pancernego SdKfz 222 oraz niedawno uruchomiony czołg ciężki IS-2, pokazany po raz pierwszy szerszej publiczności. Kontakt z „ożywioną” historią był bardzo bliski, szczególnie dla ludzi zgromadzonych wzdłuż trasy przejazdu. Wielu z nich na pewno zapamięta, że niektóre czołgi mają rury wydechowe z boku, a nie jak „Rudy-102”, z tyłu pojazdu. Ryk silników i drżąca ziemia rekompensowały jednak te drobne niedogodności, a niektórzy wdychali czołgowe spaliny ze szczerym uśmiechem. Po paradzie umożliwiono zgromadzonej publiczności dokładne obejrzenie pojazdów biorących w niej udział. Jak widać na zdjęciach, poznaniacy skwapliwie skorzystali z tej możliwości.

Na zgromadzonych gości czekała jeszcze jedna atrakcja z kategorii „sprzęt ciężki”. 1 czerwca w Poznaniu miała swą premierę replika armaty 75 mm 02/26, zbudowanej przez firmę Handmet z Gostynia dla Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K. z Poznania. Mimo skromnych – w porównaniu do czołgów – wymiarów, działo przyciągnęło licznych widzów. Ważnym elementem tej prezentacji było oddanie kilku wystrzałów za pomocą „ślepaków”.

Dzień Dziecka w CSWL to dobry przykład współpracy wojska z ludnością cywilną. Dzięki wysiłkowi wielu osób dobrej woli udało się zorganizować imprezę na której nie tylko można zobaczyć ciekawy sprzęt w ruchu, ale i nawiązać kontakt z wieloma wspaniałymi ludźmi. Pozostaje mieć nadzieję, że CSWL otworzy swe podwoje także za rok.

Redakcja: Michał Przeperski

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Punkt rozpoznawczy CSWL w Poznaniu
T-70. Historię remontu pojazdu można prześledzić na stronie muzeum
IS-3. Jeden z najpotężniejszych pojazdów pancernych stworzonych podczas II wojny światowej.
Część kolekcji. Można obejrzeć ją na stronie internetowej
SdKfz 6. Również ten pojazd ma swoją historię
Czołgi brudzą...
7) Nowe wyzwania dla entuzjastów skupionych wokół CSWL czekają za rogiem
Odbudowywany TKS. Jeszcze niedawno wyglądał tak
Elektroniczna strzelnica
Cele likwidowano w błyskawicznym tempie
Widzowie czekają na defiladę
IS-2 w ruchu
Citroen T23, przedstawiciel grupy pojazdów nieopancerzonych obecnych na Dniu Dziecka
Replika samochodu pancernego SdKfz 222
Ciężarówka Chevrolet w barwach 5 Karpackiej Dywizji Piechoty
Sherman Firefly
Nowsze pojazdy WP także wzięły udział w defiladzie.
Panorama od "zaplecza".
Chętnych nie odstraszyła deszczowa pogoda
Replika armaty 75 mm 02/26, tzw. "prawosławnej".
Replika samochodu pancernego Wz. 34 w "akcji".
Pancerne potwory udomowione
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Męczykowski
Doktor nauk humanistycznych, specjalizacja historia najnowsza powszechna. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Miłośnik narzędzi do rozbijania czołgów i brytyjskiej Home Guard. Z zawodu i powołania dręczyciel młodzieży szkolnej na różnych poziomach edukacji. Obecnie poszukuje śladów Polaków służących w Home Guard.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone