Polacy i Niemcy o Powstaniu Warszawskim

opublikowano: 2007-03-28 21:31
wolna licencja
poleć artykuł:
W piątek, 30 marca, rozpocznie się w Warszawie międzynarodowa konferencja pt. „Prawda. Pamięć. Odpowiedzialność.” poświęcona historii Powstania Warszawskiego i jego wpływu na losy Polski i Niemiec. Będzie trwać trzy dni.
REKLAMA

Konferencje zorganizowało Muzeum Powstania wraz z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie, swym patronatem objęli ją prezydenci obydwu krajów. Poruszone mają być różnorakie kwestie, m.in. problem zniszczenia miasta, zbrodni niemieckich, kwestii ścigania ich sprawców. Organizatorzy chcą też nawiązać do wpływu Powstania na obecne stosunki obu państw i narodów. Jak twierdzi wicedyrektor Muzeum Powstania, Dariusz Gawin, nie chodzi o martyrologię, ale o zrozumienie historii i wzajemnych stosunków.

Pierwszego dnia konferencja zagości w Belwederze, a następnie przeniesie się do Muzeum Powstania i Niemieckiego Instytutu Historycznego. Wykłady poprowadzą m.in. prof. Norman Davies, prof. Tomasz Szarota z Instytutu Historii PAN, prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Andrzej Mencwel z Uniwersytetu Warszawskiego oraz liczni naukowcy niemieccy. Wstęp na drugi i trzeci dzień konferencji jest darmowy.

W ramach prowadzonych w Warszawie warsztatów kilkudziesięciu młodych niemieckich historyków zainteresowanych dziejami Polski odwiedzi stolicę, gdzie spotkają się z kombatantami powstania.

Więcej informacji nt. konferencji znaleźć można na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone