Polacy jedli żółwie?

opublikowano: 2016-11-11 20:11
wolna licencja
poleć artykuł:
W zeszłym tygodniu tematem były frytki, a dziś potrawa nieskończenie rzadziej występująca w polskiej kuchni.
REKLAMA

Żółw błotny, zwany niekiedy żelazną żabą, to sympatyczny gad od 1935 roku objęty w Polsce ochroną. Raczej nie kojarzy się on z tradycyjną polską potrawą. Schabowe, mielone i żółwie w repertuarze niedzielnych obiadów – jakby to brzmiało? Nie zawsze jednak tak było.

Po raz ostatnio, jak się zdaje, Polacy jedli masowo żółwie w czasie II wojny światowej. Wtedy jednak nie jedzono żółwi polskich, a zwierzątka sprowadzane z Grecji. Warto jednak zapytać, skąd Polacy wiedzieli jak je przyrządzać.

Restauracja Kosza przy ulicy Grodzkiej w Krakowie, 1934 r. (fot. ze zbiorów NAC, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-7056-1, domena publiczna).

Otóż przepisy te znano ze starych książek kucharskich, bowiem w Polsce w zamierzchłych czasach jadano żółwie, podobnie zresztą jak żaby i bobry. A oto jakie przepisy można było znaleźć w dawnych książkach kucharskich:

Weź pól funta chudej cielęciny, płucka, serce, krew i mięso chudego żółwia, gotuj razem w kwarcie wody, tak długo aż gęstnieć zacznie, przecedź i daj ostygnąć. Choremu daje się 2 albo 3 łoty w sześciu filiżankach cienkiego rosołu.

W tej samej pozycji zatytułowanej Książka kucharska powszechna do użytku w każdém gospodarstwie, wsparta na kilkuletniém doświadczeniu, sporządzenia wszystkich gatunków mięsnych i postnych potraw dla zdrowych, chorych i ozdrowiałych [...] z dodatkiem naybespiecznieyszego sposobu konserwowania wszystkich żywności przez suszenie, można było znaleźć i inne przepisy – chociażby na żółwia na kwaśno i potrawkę z tegoż.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone