„Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm” – wystawa w MCK

opublikowano: 2011-06-16 14:41
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
18 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm”.
REKLAMA
Plakat "Pomarańczowej Alternatywy" z 12 października 1988 roku

W sobotę (18 czerwca) o godz. 18 w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) zostanie uroczyście zainaugurowana wystawa nosząca tytuł: „Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm”. Wydarzenie jest częścią przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Celem ekspozycji, przy realizacji której wykorzystano m. in. archiwalne zdjęcia oraz materiały audiowizualne, jest szeroko pojęta popularyzacja wiedzy na temat ruchu happeningowego, który zrodził się we Wrocławiu na początku lat 80. ubiegłego stulecia. Zwiedzający wystawę zapoznają się z ówczesną sytuacją polityczno-społeczną w Polsce. Będą mogli także odbyć symboliczną podróż w czasie i wyrazić swą dezaprobatę wobec komunistycznych władz np. poprzez namalowanie krasnala na ścianie.

Malowane na murach postacie krasnali to jedne z jego najbardziej rozpoznawalnych symboli. Prekursorki charakter podejmowanych działań, na które składały się akcje uliczne, interwencje i kolportaż materiałów drukowanych wpłynął na zainteresowanie tematem badaczy z dziedziny socjologii, antropologii, sztuki, historii czy politologii. Utrzymane w kontestatorsko-prześmiewczej konwencji wydarzenia obnażały absurdy okresu komunizmu, ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej – czytamy w opisie wystawy.

Ekspozycja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców: Dla starszego pokolenia wystawa będzie nostalgiczną podróżą do przeszłości, przypomnieniem, ale też całościowym spojrzeniem na absurdy komunizmu, a także na absurdy współczesnej rzeczywistości. Dla ludzi młodych – dzieci, młodzieży, ale też dwudziestolatków, którzy w „czasach krasnali” spędzili dzieciństwo – będzie intrygującą i inspirującą lekcją historii. I wreszcie dla odbiorców obcojęzycznych (turyści zagraniczni prezentowanej w okresie wakacyjnym wystawy będą jedną z głównych grup docelowych) będzie to lekcja politycznej i społecznej historii za Żelazną Kurtyną – obraz rzeczywistości widzianej przez pryzmat sztuki ulicy.

Organizatorami przedsięwzięcia są Międzynarodowe Centrum Kultury i Fundacja Pomarańczowa Alternatywa. Wystawa potrwa do 2 października br. Wstęp wolny.

Źródła: mck.kraków.pl ; prezydencja.nina.gov.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone