Pożegnanie Elżbiety Zawackiej

opublikowano: 2009-01-19 13:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W sobotę 17 stycznia 2009 roku setki mieszkańców Torunia pożegnało generał brygady Elżbietę „Zo” Zawacką, łączniczkę, jedyną kobietę „Cichociemną”. Ania Nowakowska upamiętniła jej ostatnią ziemską drogę w swoim fotoreportażu.
REKLAMA

Już rano w Ratuszu Staromiejskim wystawiono trumnę ze zwłokami Elżbiety Zawackiej, przy której zaciągnięto wartę honorową. Mieszkańcy Torunia mogli wpisać się do Księgi Kondolencyjnej.

Trumna wystawiona w ratuszu
Długa kolejka do księgi kondolencyjnej
Dwór Artusa w dniu uroczystości.

Następnie zmarłą pożegnała rodzina i delegacje oficjalne. Głos zabrali goście honorowi. Uroczystość tę transmitowano na telebimie wystawionym na Rynku Staromiejskim, gdzie zgromadzili się kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Torunia z wieńcami i symbolicznymi różami przewiązanymi kirem. Wielu z nich wspominało między sobą zmarłą, przekazywali wiedzę o „Zo” młodym pokoleniom.

O godzinie 11:45 nastąpiło uroczyste wyprowadzenie trumny z Ratusza Staromiejskiego do katedry śś. Janów. Do konduktu uformowanego z Kompanii Honorowej WP, delegacji oficjalnych, pocztów sztandarowych i rodziny dołączyli się mieszkańcy oraz liczne osoby, które przyjechały do Torunia z całej Polski.

Odznaczenia Elżbiety Zawackiej

O godzinie 12:00 biskup polowy ks. Tadeusz Płoski odprawił mszę w intencji zmarłej. We mszy wziął udział przedstawiciel Prezydenta RP, nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Aleksander Szczygło, wielu polityków związanych z Toruniem a także Władysław Bartoszewski.

Imponująco wyglądał kondukt żałobny, który przeszedł ulicami Torunia od katedry na ulicy Żeglarskiej do cmentarza na ulicy Gałczyńskiego. W wojskowej asyście przeszło kilkaset osób przez miasto udekorowane flagami miejskimi i narodowymi. Na urzędach flagi państwowe spuszczono do połowy masztu.

Pogrzeb odbył się z pełnym ceremoniałem wojskowym na placu w centralnej części cmentarza św. Jerzego. Uroczystość ta była transmitowana na telebimie ustawionym na cmentarzu.

Organizacją uroczystości pogrzebowych podjął się specjalny komitet złożony z przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia, Kurii Diecezjalnej, Garnizonu Toruń, Wojewody i Marszałka Województwa, Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek oraz Uniwersytety Mikołaja Kopernika.

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Anna Nowakowska-Wierzchoś
Doktor historii, archiwistka. Autorka książki Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu (Kraków 2009) oraz artykułów naukowych i popularnych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji w XX w., a także edycji tekstów źródłowych. W 2014 r. obroniła w IH PAN doktorat pt. „Konopniczanki”. Związek Kobiet Polskich we Francji im. Marii Konopnickiej w latach 1944-1950.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone