Pożegnanie ze świętami w Rzeszowie

opublikowano: 2009-02-10 21:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Z domów znikają albo znikły już ostatnie choinki, w telewizji jeszcze niedawno można było obejrzeć kolejną w zimowym sezonie „Szklaną pułapkę”. W Rzeszowie natomiast jeszcze przez 3 tygodnie będzie można podziwiać dawne prezenty choinkowe dla grzecznych dzieci – lalki, resoraki, gry planszowe, zestawy małego chemika… Sentymentalną podróż do przeszłości i oryginalny sposób pożegnania świąt zapewnia wystawa „Prezent pod choinkę, czyli zabawki z duszą” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
REKLAMA

Do końca lutego będzie można tam oglądać prywatną kolekcję zabawek Wojciecha Jamy, założyciela znanego rzeszowskiego Muzeum Dobranocek. Zbiory wystawy obejmują okres od lat 50. do 80. XX w. i w większości są produkcji polskiej. Prezentowane eksponaty muzealne stanowiły kiedyś towar deficytowy. Wymarzone przez dzieci pod choinkę zabawki, w pocie czoła były zdobywane przez rodziców-Mikołajów w składnicach harcerskich, kioskach Ruchu, sklepach z zabawkami „Miś”, czy nawet na odpustach.

Zobaczyć będzie można modele do składania i sklejania, zestawy dla młodych majsterkowiczów, pierwsze samochody „sterowane” na kabel, gry planszowe, klocki, maszyny do szycia dla małych krawcowych itd. Dorosły zwiedzający odbędzie podróż wehikułem czasu do okresu dzieciństwa, młodszy zaś będzie miał okazję, żeby porównać zabawki rodziców i dziadków oraz dzisiejsze, własne. Dopełnieniem wystawy będą drewniane zabawki z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

Ceny biletów: 5,50 zł – normalny i 3,50 zł – ulgowy. Muzeum znajduje się przy Rynku 6, jest otwarte w godzinach 9.00 – 15.00 (wtorek – czwartek oraz niedziela) i 10.00 – 17.30 (piątek). Więcej informacji na stronach placówki.

Zobacz też:

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone