Prawa człowieka w filmie

opublikowano: 2006-12-10 11:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
8 grudnia rozpoczął się w Warszawie 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Watch Docs”. Jest to przegląd najlepszych filmów dokumentalnych dotyczących praw człowieka.
REKLAMA

Co roku rośnie liczba filmów prezentowanych na festiwalu. Świat kinematografii wykazuje coraz większe zainteresowanie obrazami dotykającymi problematyki praw człowieka. Dlatego tegoroczna edycja festiwalu zachęca ogromną ilością produkcji dokumentalnych z całego świata.

Pełnometrażowe filmy dokumentalne będą walczyły o nagrodę „Watch Docs”. Oceni je międzynarodowe jury pod przewodnictwem najwybitniejszego dokumentalisty indyjskiego, Ananda Patwardhana. Filmy krótko- i średniometrażowe ubiegające się o nagrodę im. Jacka Kuronia będą podlegały ocenie jury pod przewodnictwem Marcela Łozińskiego. W obu konkursach o nagrody główne będzie walczyło po 18 filmów, wszystkie zostały wyprodukowane w latach 2005-2006.

Festiwal będzie również obfitował w produkcje, które zostaną pokazane poza konkursem. Organizatorzy pogrupowali je w kategorie tematyczne: „Kampanie wyborcze zza kulis”, „My, przybysze”, „Widma faszyzmu”, „Podróż na Wschód — Azja”, „W szkole”, „RPA po apartheidzie”, „Kosowo”, „Kuba”, „Wszyscy jesteśmy kobietami”, „Być sobą”, „Dyskretny urok propagandy - część I - audiowizualna propaganda nazistowska”, „Nowe filmy polskie”, „Gesty pojednania” (wybrane filmy z konkursu Goethe-Institut) oraz „Retrospektywa twórczości Ananda Patwardhana”.

Nie zabraknie również spotkań z reżyserami, ekspertami, działaczami organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja „Watch Docs” potrwa do 17 grudnia. Wstęp na seanse jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.hfhrpol.waw.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ireneusz Jesionek
Autor nie nadesłał informacji na swój temat.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone