Premiery kinowe w marcu 2024 z historią w tle

opublikowano: 2024-03-02 10:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Marzec przyniesie wiele filmowych nowości. W kinach zaplanowano premiery takich tytułów jak m.in.: „Strefa interesów”, „Biała odwaga” czy „Bękart”. Zobaczcie, co jeszcze czeka nas w tym miesiącu!
REKLAMA
(fot. Derks24, pixabay.com)

Zobacz także:

„Strefa interesów”

Premiera: 8 marca

„Strefa interesów” to koprodukcja amerykańsko-brytyjsko-polska. Ten dramat historyczny wyreżyserowany przez Jonathana Glazera powstał na kanwie powieści Martina Amisa z 2014 roku. Film przedstawia codzienne życie niemieckiego nazistowskiego komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hößa, który wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) stara się zbudować wymarzone życie w willi zlokalizowanej w strefie interesów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W postać Hößa wciela się Christian Friedel.

„Biała odwaga”

Premiera: 8 marca

„Biała odwaga” to film ukazujący burzliwą historię Podhala podczas II wojny światowej przez pryzmat życiorysów dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy podczas wojny stają po przeciwnych stronach barykady. To pierwsza polska produkcja traktująca o Goralenvolku.

Akcja filmu „Biała odwaga” rozgrywa się pod koniec lat 30. XX wieku na Podhalu. Fabuła dotyczy życia taternika Jędrka Zawrata, który jest potomkiem znakomitego góralskiego rodu. Mężczyzna lubi wyzwania i lawirowanie na krawędzi. Zakochuje się bez pamięci w pewnej Bronce. Jednakże nie było mu dane jej poślubić, ponieważ w wyniku splotu nieoczekiwanych okoliczności dziewczyna musi zawrzeć małżeństwo z jego starszym bratem - Maćkiem. To punkt zwrotny w życiu młodego taternika. Nieszczęśliwy i odtrącony decyduje się na porzucenie rodzinnych stron. Wyjeżdża do Krakowa, gdzie szuka zapomnienia wśród tamtejszej bohemy. Podczas pobytu w stolicy Małopolski spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa. Ten słynie z kolei z głoszonej przez siebie teorii dotyczącej pochodzenia Górali od starogermańskiego plemienia pragotów.

„20 dni w Mariupolu”

Premiera: 8 marca

Film reżyserowany przez Mstyslav Chernov przedstawia relację dokumentująca zagładę Mariupola widzianą oczami jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.

REKLAMA

„Bękart”

Premiera: 15 marca

„Bękart” to dramat historyczny z 2023 roku wyreżyserowany przez Nikolaja Arcela i napisany przez Arcela i Andersa Thomasa Jensena. Jest koprodukcją duńsko-niemiecko-szwedzką. W obsadzie występuje m.in.: Mads Mikkelsen, Amanda Collin i Simon Bennebjerg. Film oparty jest na książce „The Captain and Ann” z 2020 roku autorstwa Idy Jessen.

Akcja rozgrywa się w 1755 roku, a głównym bohaterem produkcji jest kapitan Ludvig Kahlen, będący zubożałym duńskim oficerem. Po 25 latach służby w armii niemieckiej zdecydował się przejść na emeryturę i wrócić do rodzinnej Danii. Udało mu się uzyskać pozwolenie duńskiego dworu królewskiego na budowę posiadłości na Jutlandii. Popada jednak w konflikt z Frederichem Schinkelem, miejscowym sędzią pobliskiego dworu Hald Manor i bezlitosnym właścicielem ziemskim, który stara się zmonopolizować własność wrzosowisk.

„Misja”

Premiera: 22 marca

„Misja” to dokument produkcji National Geographic. Za reżyserię odpowiadają Amanda McBaine i Jesse Moss. Film opowiada historię młodego amerykańskiego protestanckiego misjonarza - Johna Chau - który został zabity w listopadzie 2018 przez mieszkańców wyspy Sentinel Północny w trakcie próby nawracania jej mieszkańców na chrześcijaństwo. Film stawia pytanie o granice ewangelizacji w XXI wieku.

„Orlando - moja polityczna biografia”

Premiera: 29 marca

To fabularyzowany dokument. Film powstał na kanwie książki „Orlando” Virginii Woolf. Za reżyserię odpowiada Paul B. Preciado, a w obsadzie występują m.in.: Amir Baylly, Emma Avena, Jenny Bel'Air.

Reżyser zabiera więc widzki i widzów w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane. W sensie politycznym jest to film rewolucyjny. Interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. Imaginarium wizualne, które proponuje Preciado, jest z jednej strony oszczędne w środkach, bazujące na szczątkowej i symbolicznej scenografii, z drugiej jednak na tyle uniwersalne, że opisuje podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie - czytamy na stronie gutekfilm.pl

Źródła:

www.gutekfilm.pl,

www.empik.com,

www.filmweb.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone